Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 28 вересня 2023 року
у справі № 363/2893/19
Кримінальна юрисдикція
Щодо умови звільнення звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності
ФАБУЛА СПРАВИ
За вироком суду першої інстанції затверджено угоду про визнання винуватості в кримінальному провадженні між прокурором окружної прокуратури ОСОБА_8 та обвинуваченим ОСОБА_7 за участю захисника - адвоката ОСОБА_9.
ОСОБА_7 засуджено до покарання:за ч. 4 ст. 358 КК України - у виді обмеження волі на строк 2 роки; за ч. 4 ст. 190 КК України - у виді позбавлення волі на строк 5 років; за ч. 1 ст. 209 КК України - у виді позбавлення волі на строк 4 роки.
На підставі ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень обвинуваченому ОСОБА_7 призначено остаточне покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.
Відповідно до ч. 5 ст. 72 КК України в строк відбування покарання ОСОБА_7 зараховано строк перебування його під вартою.
Апеляційний суд ухвалою вирок місцевого суду щодо ОСОБА_7 залишив без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Пунктом 2 ч. 1 ст. 49 КК України (у редакції станом на час вчинення кримінального правопорушення) регламентовано, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минуло 3 роки, у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі.Чинні положення п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України у редакції Закону від 22 листопада 2018 року № 2617-VIІІ передбачають, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до набрання вироком законної сили минули 3 роки, у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше 2 років.
Згідно з ч. 5 ст. 74 КК України особа також може бути за вироком суду звільнена від покарання на підставах, передбачених ст. 49 цього Кодексу.
ВИСНОВКИ: під час звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України необхідна згода обвинуваченого на це, а за відсутності такої згоди суд вправі звільнити лише від покарання на підставі ч. 5 ст. 74 цього Кодексу.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: підстави звільнення від кримінальної відповідальності, підстави звільнення від відбування покарання, правила призначення покарання