Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 13 вересня 2023 року
у справі № 336/4686/20
Кримінальна юрисдикція
Щодо тлумачення слова «епізод»
Фабула справи: вироком суду першої інстанції ОСОБА_7 визнано винуватим за ч. 2 ст. 307 КК України йому призначено покарання із застосуванням ст. 69 КК України у виді позбавлення волі на строк 4 роки.
Апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу прокурора, скасував вирок суду першої інстанції в частині призначеного ОСОБА_7 покарання та ухвалив новий вирок, яким за ч. 2 ст. 307 КК України із застосуванням ст. 69 цього Кодексу призначив йому покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки з конфіскацією належного особі майна. Також вирішив долю речового доказу - мобільного телефону «Redmi».
В іншій частині вирок залишено без змін.
Мотивація касаційної скарги: захисник не погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, оскільки цей суд, скасовуючи вирок у частині призначеного покарання, виходив із того, що ОСОБА_7 скоїв 16 епізодів злочинної діяльності, отже належним чином не зважив на те, що суд першої інстанції встановив, що протиправні дії ОСОБА_7 вчинив з єдиним умислом, спрямованим на незаконне придбання та зберігання з метою збуту, а також незаконний збут наркотичного засобу, що злочин, у вчиненні якого останнього визнано винуватим, є продовжуваним і не може складатися з 16 епізодів.
Правова позиція Верховного Суду: окремі етапи реалізації єдиного наміру апеляційний суд визначив як епізоди злочинної діяльності ОСОБА_7, і надав їм кримінально-правову оцінку як тотожним за своїми юридичними ознаками діянням, які відповідають ознакам одиничного продовжуваного злочину, передбаченого ч. 2 ст. 307 КК України.
Кримінальний процесуальний закон та закон про кримінальну відповідальність не містять такого поняття, як «епізод» кримінально протиправної діяльності, а в правозастосовній діяльності (за усталеними підходами) таким словом у контексті обставин конкретного кримінального провадження позначаються як діяння, які містять ознаки окремого кримінального правопорушення, так і складові етапи реалізації єдиного наміру стосовно вчинення продовжуваного кримінального правопорушення, які виявляються у вчиненні тотожних діянь, спрямованих на досягнення єдиної мети, що вчиняються в різні проміжки часу та формально (за об'єктивними ознаками) містять ознаки самостійних правопорушень.
Слово «епізод» в аспекті встановлення юридичних ознак у фактично вчиненому діянні жодним чином не впливає на правову складову висновків суду, адже фактично є словом житейського змісту і значення, використання якого в контексті цього провадження спрощує усвідомлення учасниками провадження та суспільством (з огляду на публічність і відкритість судового розгляду) кількісних складових протиправної поведінки і має сприйматися за текстом судового рішення лише в такому аспекті.
Висновки: слово «епізод» не є терміном (словом, що означає чітко окреслене спеціальне поняття), не позначає собою абияке кримінально-правове поняття, з огляду на що не має кримінально-правового значення.
Ключові слова: тлумачення кримінально-правових норм, ознаки продовжуваного злочину, встановлення злочинного наміру, незаконний обіг наркотичних речовин