Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 15 серпня 2023 року
у справі № 174/760/21
Цивільна юрисдикція
Щодо неможливості зупинення провадження у справі через перебування позивача у складі Збройних Сил України, якщо він наполягає на продовженні розгляду справи
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до АТ «Українська залізниця» про поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди.
Рішенням суду першої інстанції позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Ухвалою апеляційного суду клопотання АТ «Українська залізниця» про зупинення апеляційного провадження задоволено. Провадження у цивільній справі зупинено на підставі пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України. Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що ОСОБА_1 згідно з Указом Президента України № 65/2022 від 24 лютого 2022 року був призваний на військову службу по загальній мобілізації та направлений до військової частини. Оскільки зупинення провадження у справі, зокрема, в разі перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан, є обов'язком суду, колегія суддів дійшла висновку, що клопотання АТ «Українська залізниця» про зупинення провадження у справі підлягає задоволенню.
ОЦІНКА СУДУ
Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення.
За приписами пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Отже, процесуальний закон пов'язує необхідність зупинення провадження у справі з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Провадження у справі підлягає зупиненню лише у випадку наявності обставин, які перешкоджають розгляду справи.
ВИСНОВКИ: при вирішенні питання про зупинення провадження у цій справі, апеляційний суд не звернув належної уваги на те, що позивач, присутній у судовому засіданні в залі суду, та його представник заперечували проти зупинення провадження у справі, що підтверджується протоколом судового засідання. У касаційній скарзі позивач також наполягає на розгляді апеляційним судом справи за його позовом про поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди.
Позивач, призваний на військову службу, активно приймає участь у розгляді справи, наполягає на завершенні апеляційного перегляду справи. Дії відповідача, який наполягає на зупиненні провадження у справі з апеляційного перегляду рішення, ухваленого не на його користь, з посиланням на обставини, з ним не пов`язані, не відповідають принципу добросовісності. За таких обставин інститут зупинення провадження у справі не може бути застосований у цій справі на шкоду інтересам позивача, меті цього інститут та принципам цивільного судочинства.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: підстави зупинення провадження у справі, правовий режим воєнного стану, військова служба позивача