Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 18 серпня 2023 року
у справі № 924/90/22
Господарська юрисдикція
Щодо дій виконавця у разі відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого документа, що містив вказівку про набрання чинності рішенням суду, за наслідками апеляційного перегляду
ФАБУЛА СПРАВИ
У справі за позовом міської ради до ФОП про стягнення коштів, ФОП звернулася до господарського суду із заявою про визнання наказу у цій справі таким, що не підлягає виконанню, в порядку статті 328 ГПК України.
Також відповідачка звернулася до місцевого господарського суду зі скаргою на дії державного виконавця, у якій просила суд:
- визнати неправомірним рішення (дії) головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби міжрегіонального управління Міністерства юстиції про відкриття виконавчого провадження (далі - державного виконавця);
- визнати неправомірним рішення (дії) державного виконавця про відкриття виконавчого провадження;
- скасувати постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження та похідні від них постанови;
- стягнути на користь боржниці усі безпідставно одержані кошти за виконавчими документами, виданими господарським судом, ВДВС і стягувачем.
Господарський суд ухвалою визнав накази таким, що не підлягають виконанню; скаргу відповідачки на рішення (дії) державних виконавців про відкриття виконавчих проваджень та скасування постанов про відкриття виконавчих проваджень задовольнив частково.
Апеляційний господарський суд постановою скасував ухвалу суду першої інстанції в частині задоволення заяви про визнання наказів такими, що не підлягають виконанню та відмовив у задоволенні заяви в цій частині, а також скасував ухвалу суду першої інстанції в частині задоволення скарги.
ОЦІНКА СУДУ
Має місце неоднозначність у застосуванні норм ГПК та Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закону № 1404-VIII), для вирішення якої слід вдатися до аналізу положень, які регламентують дії виконавця під час здійснення виконавчого провадження, а також визначають права та обов`язки учасників виконавчого провадження.
Так, за статтею 38 Закону № 1404-VIII виконавче провадження зупиняється виконавцем у разі поновлення судом строку подання апеляційної скарги на рішення, за яким видано виконавчий документ, або прийняття такої апеляційної скарги до розгляду (крім виконавчих документів, що підлягають негайному виконанню). Про зупинення виконавчого провадження виконавець виносить постанову не пізніше наступного робочого дня з дня отримання судового рішення.
Також за частиною четвертою статті Закону № 1404-VIII сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
ВИСНОВКИ: у випадку, коли виконавець відкрив виконавче провадження, діючи у відповідності до вимог законодавства та Інструкції, на підставі виконавчого документа, що містив вказівку про набрання чинності рішенням суду, та за відсутності інших документальних даних, що у належному порядку спростовують таку вказівку, то у випадку поновлення судом строку подання апеляційної скарги на рішення, за яким видано виконавчий документ, або прийняття такої апеляційної скарги до розгляду виконавець зупиняє розпочате виконавче провадження. Підстави для скасування постанови про відкриття виконавчого провадження в такому разі відсутні.
У разі, коли за наслідками апеляційного перегляду апеляційний суд залишить рішення без змін, виконавче провадження поновлюється.
В іншому випадку виконавче провадження підлягає закінченню на підставі пункту 5 частини першої статті 39 Закону № 1404-VIII, а стягнуті на його виконання суми - поверненню в порядку повороту виконання судового рішення.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: судовий контроль за виконанням судових рішень, підстави зупинення виконавчого провадження, оскарження дій виконавця