Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 16 березня 2023 року
у справі № 380/15492/21
Адміністративна юрисдикція
Щодо форми надання розпорядником публічної інформації у формі відкритих даних на запит
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної судової адміністрації України, в якому просив:
- визнати протиправними дії Державної судової адміністрації України (далі - ДСА України) щодо ненадання запитуваної інформації на запит;
- зобов`язати ДСА України надати запитувану інформацію, а саме тексти судових рішень з Єдиного державного реєстру судових рішень за 2006-2020 роки у формі відкритих даних.
Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, в задоволенні позову відмовлено.
ОЦІНКА СУДУ
Спірні правовідносини виникли у зв`язку з ненаданням розпорядником публічної інформації у формі відкритих даних на запит відповідно до частини першої статті 10-1 Закону країни «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон №2939-VI).
Одним з ключових у цій справі є питання: чи зобов`язаний розпорядник, який визначив своїм внутрішнім актом певний формат оприлюднення набору відкритих даних, надавати на запит пов`язані з цим набором наявні в нього відкриті дані в іншому форматі.
Вирішення цього питання знаходиться в площині регулювання статті 10-1 Закону №2939-VI, постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» (далі - Положення №835) та наказу ДСА України від 15 листопада 2019 року №1120 «Про набори даних Державної судової адміністрації України, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» (далі - наказ ДСА України №1120).
Закон №2939-VI не містить переліку способів ознайомлення запитувача із запитуваною інформацією, який звернувся у порядку доступу до публічної інформації. З огляду на частину другу статті 34 Конституції України, частину другу статті 7 Закону України від 2 жовтня 1992 року №2657-XII «Про інформацію» ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом, а отже, спосіб ознайомлення визначає запитувач інформації. Винятком є випадок, коли розпорядник надсилає відповідь, яка містить відмову або відстрочку розгляду запиту. Для таких випадків законом передбачена обов'язкова письмова форма (частини п'ята, шоста статті 22 Закону №2939-VI).
з огляду на те, що формат CSV згідно із пунктом 20 Положення №835 стосується тільки оприлюднення набору даних і розміщується зокрема у відкритому машиночитанному форматі з метою повторного використання, частина перша статті 10-1 Закону №2939-VI зобов`язує ДСА України як розпорядника надавати публічну інформацію, якою вона володіє, у формі відкритих даних на запит.
З огляду на це в контексті спірних правовідносин випливає висновок про те, що запитувач може обирати форму отримання інформації (паперова чи електронна) і розпорядник, якщо це технічно можливо та не потребує застосування додаткових ресурсів, не повинен обмежувати запитувача у виборі цієї форми.
ВИСНОВКИ: чинне законодавство України покладає обов'язок на відповідача не лише оприлюднювати інформацію у формі відкритих даних у визначеному Положенням №835, що затверджене на виконання статті 10-1 Закону №2939-VI, форматі, а й надавати публічну інформацію, відповідно до Закону №2939-VI якою володіє розпорядник у формі відкритих даних на запит, якщо це не покладає на розпорядника надмірний тягар. У той же час запитувач сам обирає форму отримання інформації і ніхто не може його обмежувати у виборі цих форм, тим паче, якщо такі форми визначені законодавчо.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: правовий режим публічної інформації, обов'язки розпорядника публічної інформації, права запитувача публічної інформації