Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 29 березня 2023 року
у справі № 947/10464/21[1]
Кримінальна юрисдикція
Щодо підстави, за наявності якої вирок суду про затвердження угоди про визнання винуватості не підлягає оскарженню в касаційному порядку
ФАБУЛА СПРАВИ
Вироком суду першої інстанції затверджено угоду про визнання винуватості між ОСОБА_24, з однієї сторони, та прокурором - з іншої. ОСОБА_24 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК, з призначенням йому покарання у виді позбавлення волі на строк 2 роки.
Відповідно до ст. 75 КК ОСОБА_24 звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням та встановленням іспитового строку тривалістю 2 роки і покладенням відповідних обов`язків, передбачених пунктами 1, 2 ч. 1 та п. 2 ч. 3 ст. 76 КК.
Ухвалою апеляційного суду відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою прокурора на вирок суду першої інстанції, яким затверджено угоду про визнання винуватості між ОСОБА_24 та прокурором у кримінальному провадженні щодо ОСОБА_24, засудженого за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК.
ОЦІНКА СУДУ
Реалізація права на касаційне оскарження судових рішень пов`язана з дотриманням вимоги щодо необхідності перегляду судового рішення в апеляційному порядку до моменту подання касаційної скарги. Недотримання цієї вимоги унеможливлює перегляд відповідного рішення суду в касаційному порядку. Таким чином, визначена законом послідовність оскарження вироку суду першої інстанції не допускає перегляду у касаційному порядку вироку суду першої інстанції, який не було переглянуто в апеляційному порядку.
Так, положеннями ст. 424 КПК визначено перелік судових рішень, які можуть бути оскаржені в касаційному порядку. За приписами ч. 1 вказаної статті вироки суду першої інстанції оскаржуються в касаційному порядку після їх перегляду в апеляційному порядку.
За змістом ч. 3 ст. 26 КПК суд у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що віднесені до його повноважень цим Кодексом.
ВИСНОВКИ: зважаючи на те, що ухвалою апеляційного суду відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою прокурора на вирок суду першої інстанції, яким затверджено угоду про визнання винуватості між обвинуваченим та прокурором, вказаний вирок не був переглянутий по суті в апеляційному порядку, а отже, не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: службові злочини, право на оскарження процесуальних рішень, предмет апеляційного оскарження, провадження на підставі угод, корупційні правопорушення