Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 14 липня 2022 року
у справі № 420/14397/21
Адміністративна юрисдикція
Щодо реалізації права покупця товарів/послуг на податковий кредит незалежно від виконання продавцем обов'язку зареєструвати податкову накладну
ФАБУЛА СПРАВИ
Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України (далі - ДПС України) про визнання бездіяльності ДПС України щодо невнесення відомостей про реєстрацію податкової накладної до Єдиного реєстру податкових накладних протиправною, стягнення з держави в особі ДПС України на користь Підприємства збитків (шкоди) у розмірі 9 016 666,67 грн.
Ухвалою окружного адміністративного суду, залишеною без змін постановою апеляційного адміністративного суду, позовну заяву ДП «Адміністрація морських портів України» до ДПС України залишено без розгляду.
ОЦІНКА СУДУ
Нормою абзацу сімнадцятого пункту 201.10 статті 201 ПК (в редакції з урахуванням змін, внесених Законом України від 16.07.2015 №643-VIII, який набрав чинності з 29.07.2015; редакція діяла до 01.01.2016) встановлено, що у разі порушення продавцем/покупцем товарів/послуг порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
ВИСНОВКИ: встановивши, що реєстрація податкової накладної в ЄРПН є не тільки обов'язком платника податку - продавця товарів/послуг, але й обов'язковою умовою реалізації права на податковий кредит платником податку - покупцем товарів/послуг, законодавець одночасно передбачив і спосіб, у який покупець товарів/послуг може реалізувати право на податковий кредит незалежно від виконання продавцем обов'язку зареєструвати податкову накладну. Такий спосіб реалізації права на податковий кредит передбачений нормою абзацу двадцять п`ятого пункту 201.10 статті 201 ПК і в чинній редакції.
Системне застосування норм абзацу двадцять п'ятого пункту 201.10 та пункту 201.11 статті 201 ПК дає підстави для висновку, що звернення платника податку-покупця товарів/послуг із відповідною заявою є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, без отримання податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок справляння ПДВ, податкова звітність, порядок формування податкового кредиту, підстави відшкодування збитків, порушення договірного зобов'язання, відповідальність продавця