Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 05 серпня 2022 року
у справі № 905/447/22
Господарська юрисдикція
Щодо можливості забезпечення позову шляхом накладення арешту одночасно на кошти і на майно відповідача стосовно кожного виду майна в межах повної суми позову
ФАБУЛА СПРАВИ
ТОВ "Ю.КОМОДІТІЗ" звернулося до господарського суду з позовом до ТОВ "Дружківський вогнетривкий завод" про стягнення заборгованості за поставлений природний газ за договором постачання природного газу в сумі 26274899,21 грн.
Одночасно з позовом ТОВ "Ю.КОМОДІТІЗ" подано заяву про забезпечення позову шляхом накладення арешту на все майно та грошові кошти ТОВ "Дружківський вогнетривкий завод" на суму 26274899,21 грн.
Ухвалою господарського суду, залишеною без змін постановою апеляційного господарського суду, заяву ТОВ "Ю.КОМОДІТІЗ" про забезпечення позову у справі № 905/447/22 задоволено. Накладено арешт на майно та грошові кошти ТОВ "Дружківський вогнетривкий завод" в межах суми 26 274 899, 21 грн, а також кошти, що знаходяться на будь-яких рахунках у банківських або інших фінансово-кредитних установах.
ОЦІНКА СУДУ
Статтею 137 ГПК України передбачено, що позов забезпечується, зокрема накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачу і знаходяться у нього чи в інших осіб.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами (частина четверта статті 137 ГПК України).
Співмірність передбачає співвідношення господарським судом негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, та майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Умовою застосування заходів забезпечення позову за вимогами майнового характеру є достатньо обґрунтоване припущення, що майно (в тому числі грошові суми, цінні папери тощо), яке є у відповідача на момент пред`явлення позову до нього, може зникнути, зменшитись за кількістю або погіршитись за якістю на момент виконання рішення. Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову.
Суд зазначає, що обрання належного, відповідного предмету спору заходу забезпечення позову гарантує дотримання принципу співвіднесення виду заходу забезпечення позову із заявленими позивачем вимогами, що зрештою дає змогу досягти балансу інтересів сторін та інших учасників судового процесу під час вирішення спору, сприяє фактичному виконанню судового рішення в разі задоволення позову та, як наслідок, забезпечує ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача без порушення або безпідставного обмеження при цьому прав та охоронюваних інтересів інших учасників провадження у справі або осіб, які не є учасниками цього судового процесу.
Адекватність такого заходу забезпечення позову, як накладення арешту на грошові кошти відповідача у межах ціни позову дійсно полягає у тому, що такі дії забезпечать реальне виконання судового рішення у разі задоволення позову.
ВИСНОВКИ: апеляційним судом під час перегляду справи також встановлено, що відповідачем не доведено факт наявності грошових коштів на банківських рахунках у спірній сумі, не спростована відсутність ризиків зникнення або пошкодження майна у сумі ціни позову, що у сукупності свідчать про імовірність утруднення виконання рішення у разі невжиття таких заходів.
Накладення арешту на кошти у межах спірної суми забезпечить збалансованість інтересів сторін, оскільки надасть можливість виконати рішення у разі задоволення позову та не призведе до втручання у господарську діяльність відповідача, а лише запровадить тимчасові обмеження щодо користування цими коштами відповідачем задля запобігання перешкод у виконанні рішення суду у разі задоволення позову.
Таким чином, колегія суддів вважає, що вжиті заходи забезпечення позову відповідають вимогам процесуального законодавства щодо розумності, обґрунтованості, адекватності, збалансованості інтересів сторін, наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги, доведеності обставин щодо ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: умови забезпечення позову, стягнення боргу, порушення грошового зобов'язання, підстави накладення арешту на майно, підстави накладення арешту на грошові кошти