Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 09 лютого 2023 року
у справі № 240/44132/21
Адміністративна юрисдикція
Щодо поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відділу державної виконавчої служби міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови про виправлення помилки у процесуальному документі.
Рішенням окружного адміністративного суду у задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу позивача на рішення окружного адміністративного суду залишено без руху. Запропоновано апелянту протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху звернутися до суду апеляційної інстанції із заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
На виконання ухвали апеляційного адміністративного суду позивачем подано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження мотивоване тим, що позивач є депутатом сільської ради та здійснював свої повноваження також як заступник командира роти територіальної оборони під час дії воєнного стану, а його представник ОСОБА_2 з квітня по даний час здійснює активну волонтерську діяльність.
Ухвалою апеляційного адміністративного суду визнано неповажними наведені ОСОБА_1 підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження рішення окружного адміністративного суду. Відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення окружного адміністративного суду.
ОЦІНКА СУДУ
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу (частина третя статті 295 КАС України).
Причини пропуску строку є поважними, якщо обставини які зумовили такі причини є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
ВИСНОВКИ: посилання позивача на те, що його представник здійснює волонтерську діяльність, а тому він не міг подати відповідну скаргу, Верховний Суд відхиляє, оскільки це не є об'єктивно непереборними обставинами, які не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення, та не пов`язано з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: встановлення процесуальних строків, пропуск процесуального строків, правовий режим воєнного стану