Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 24 листопада 2022 року
у справі № 520/11879/18
Адміністративна юрисдикція
Щодо правових наслідків порушення платником податків порядку відкриття банківського рахунку
Фабула справи: ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління ДФС, в якому просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані незгодою з висновками акта перевірки та неправильним визначенням сум грошових зобов'язань та штрафних санкцій, оскільки податкові повідомлення-рішення прийняті без належного обґрунтування, а податковим органом не враховано, що вимоги п. 69.2 ст. 69 ПК України не розповсюджуються на рахунки, відкриті фізичною особою для власних потреб, та кошти, які надійшли на ці рахунки не мають відношення до здійснюваної ним підприємницької діяльності. Через необґрунтоване врахування грошових коштів, що надійшли на поточний рахунок, відкритий для власних потреб, в акті перевірки помилково визначено базу оподаткування, що призвело до надмірних донарахувань з єдиного податку, податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування.
Рішенням окружного адміністративного суду адміністративний позов задоволено в повному обсязі.
Постановою апеляційного адміністративного суду рішення окружного адміністративного суду скасовано та прийнято нове рішення, яким у задоволені позову відмовлено повністю. Рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що позивачем відкрито банківські рахунки, на які протягом року надійшла виручка, тобто отримано дохід від підприємницької діяльності, але ці кошти не задекларовано та не враховану у суму загального доходу, що свідчить про заниження загального оподатковуваного доходу від провадження підприємницької діяльності.
Мотивація касаційної скарги: ФОП ОСОБА_1 вказує на порушення судом апеляційної інстанцій норм процесуального права.
Правова позиція Верховного Суду: згідно з вимогами п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до вимог ст. 44 ПК України платник податку зобов`язаний підтвердити джерело походження цих коштів, а разі відсутності не надання контролюючому органу підтверджуючих документів, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складання податкової звітності.
Вимоги до відкриття та закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах встановлені ст. 69 ПК України, відповідно до якої, Банки та інші фінансові установи відкривають поточні та інші рахунки …, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, за наявності документів, виданих контролюючими органами, що підтверджують взяття їх на облік у таких органах, або виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (для осіб, взяття на облік яких у контролюючих органах здійснюється на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань") чи інформації з цього реєстру, отриманої банком відповідно до закону, із зазначенням даних про взяття на облік в контролюючих органах як платника податків (п.п. 69.1). Банки та інші фінансові установи зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття/закриття рахунка (п.п. 69.2).У разі відкриття або закриття рахунка платника податків - банку, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, повідомлення надсилається в порядку, визначеному цим пунктом, лише в разі відкриття або закриття кореспондентського рахунка. Датою початку видаткових операцій за рахунком платника податків, визначеного п. 69.1 цієї статті (крім банку), у банках та інших фінансових установах є дата отримання банком або іншою фінансовою установою повідомлення контролюючого органу про взяття рахунка на облік у контролюючих органах або дата, визначена як дата взяття на облік у контролюючому органі за мовчазною згодою згідно з абзацом другим п. 69.3 цієї статті (п.п. 69.4). Фізичні особи - підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані повідомляти про свій статус банки та інші фінансові установи, в яких такі особи відкривають рахунки (п.п. 69.7).
Відповідно до п. 118.3 ст. 118 ПК України, якою передбачено, що неповідомлення фізичними особами-підприємцями про свій статус банку при відкритті рахунку тягне за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн. за кожний випадок неповідомлення.
Висновки суду ґрунтувались на встановленому факту отримання позивачем грошових коштів на банківський рахунок, який відкрито з порушенням порядку відкриття банківських рахунків, а саме без повідомлення банку і контролюючих органів про наявність статусу приватного підприємця та надходження грошових коштів на даний рахунок без надання пояснень та документів на підтвердження джерела походження цих коштів.
Висновки: порушення порядку відкриття банківського рахунку є підставою для застосування відповідальності відповідно до п.п. 118.3 ст. 118 ПК України, та не є безумовною підставою визнавати кошти, які надійшли на ці рахунки доходами від здійснення господарської діяльності.
Ключові слова: відповідальність платників податків, ПДФО, склад доходів фізичної особи, податковий облік, обов'язки платників податків