Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 25 березня 2020 року
у справі № 527/605/17
Цивільна юрисдикція
Щодо правової природи позову про розірвання договору оренди земельної ділянки
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду в постанові
від 12 червня 2019 року у справі № 527/600/17
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ТОВ «Новомосковськ Агро» про розірвання договору оренди земельної ділянки та зобов'язання передати земельну ділянку.
Суди неодноразово розглядали цю справу.
Рішенням суду першої інстанції позов ОСОБА_1 задоволено.
За результатами нового апеляційного розгляду, постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1.
ОЦІНКА СУДУ
Негаторний позов - це позов власника, який є фактичним володільцем майна, до будь-якої особи про усунення перешкод, які ця особа створює у користуванні чи розпорядженні відповідним майном. Позивач за негаторним позовом вправі вимагати усунути існуючі перешкоди чи зобов`язати відповідача утриматися від вчинення дій, що можуть призвести до виникнення таких перешкод. Означений спосіб захисту спрямований на усунення порушень прав власника, які не пов`язані з позбавленням його володіння майном.
ВИСНОВКИ: позивач звернувся до суду з позовом про розірвання договору оренди землі, тобто з негаторним позовом, сутністю вимог за яким є усунення порушення, яке триває і має місце на момент звернення з позовом до суду.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: орендні відносини, порушення земельного законодавства, строки звернення до суду, відповідальність орендаря, підстави припинення прав на землю, правова природа негаторного позову, способи судового захисту, захист права власності