Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 08 вересня 2022 року
у справі № 910/14795/21
Господарська юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів про стягнення суми реальних збитків, завданих знесенням нерухомого майна, належного фізичній особі
ФАБУЛА СПРАВИ
ФОП Арутюнов Р.О. звернувся до господарського суду з позовом до Київської міської ради, ПАТ "АК "Київводоканал", АТ "Київметробуд", про стягнення 15 654 686,40 грн.
Позовні вимоги мотивовані протиправним знесенням відповідачами об'єкту нерухомого майна, власником якого є позивач.
Ухвалою господарського суду провадження у справі № 910/14795/21 закрито на підставі пункту 1 частини першої статті 231 ГПК України, оскільки спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства. Роз`яснено ФОП Арутюнову Р.О., що даний позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Постановою апеляційного господарського суду ухвалу господарського суду залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. У спорі, де стороною є фізична особа, вирішення питання про юрисдикційність залежить також від того, чи виступає фізична особа - сторона у відповідних правовідносинах - як суб`єкт господарювання, та від визначення цих правовідносин як господарських.
Фізична особа, яка бажає реалізувати своє конституційне право на підприємницьку діяльність, після проходження відповідних реєстраційних та інших передбачених законодавством процедур за жодних умов не втрачає і не змінює свого статусу фізичної особи, якого вона набула з моменту народження, а лише набуває до нього нової ознаки - підприємця. При цьому правовий статус ФОП сам по собі не впливає на будь-які правомочності фізичної особи, зумовлені її цивільною право- і дієздатністю, та не обмежує їх.
ВИСНОВКИ: у цій справі про стягнення суми реальних збитків, завданих знесенням нерухомого майна, враховуючи, що спірне майно було набуте позивачем як фізичною особою, не використовувалось у господарській діяльності позивача, а статус ФОП ним набуто вже після демонтажу спірної нерухомості, то цей спір підлягає розгляду судом цивільної юрисдикції, оскільки позивач у цьому спорі є фізичною особою, а спірні правовідносини не мають господарського (підприємницького) характеру.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: правовий статус ФОП, субєктна юрисдикція, цивільна юрисдикція, спори за участю підприємця