Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 05 жовтня 2022 року
у справі № 569/24629/18
Цивільна юрисдикція
Щодо підтвердження повноважень представника сторони виконавчого провадження при зверненні до суду зі скаргою під час виконання судового рішення
ФАБУЛА СПРАВИ
АТ «Ощадбанк» звернулося до суду зі скаргою, заінтересована особа: ОСОБА_1, на дії головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції.
Справа розглядалась судами неодноразово.
За результатами нового розгляду, ухвалою суду першої інстанції, залишеною без змін постановою апеляційного суду, скаргу АТ «Ощадбанк» повернуто скаржникові.
ОЦІНКА СУДУ
Виконання судових рішень є завершальною стадією та складовою судового процесу, зокрема і провадження щодо судового контролю за виконанням судових рішень, передбачене розділом VII ЦПК України.
Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері, при цьому саме адвокат(особа, яка видала ордер) несе відповідальність за достовірність вказаних в ордері даних, у тому числі за неправдиве повідомлення суду про повноваження представляти іншу особу в суді, а так само невнесення адвокатом до ордера відомостей щодо обмежень повноважень, установлених договором про надання правничої допомоги.
Розділ VII ЦПК України «Судовий контроль за виконанням судових рішень» не передбачає спеціальних вимог щодо підтвердження повноважень представника сторони виконавчого провадження при зверненні до суду зі скаргою, тому таке підтвердження здійснюється відповідно до загальних вимог, передбачених положеннями ЦПК України.
ВИСНОВКИ: за змістом частини четвертої статті 62 ЦПК України ордер, який видано відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката як представника на ведення справи в суді. Надання договору про правничу допомогу, його копії або витягу разом із ордером чинний ЦПК України не вимагає. Тому частина четверта статті 16 Закону України «Про виконавче провадження», яка визначає представництво сторін у виконавчому провадженні, не може застосовуватись при вирішенні питання підтвердження повноважень представника сторони виконавчого провадження при зверненні до суду зі скаргою на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: процесуальне представництво, підтвердження повноважень адвоката, оскарження рішень виконавця