Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 30 вересня 2022 року
у справі № 165/3014/20
Цивільна юрисдикція
Щодо складу спадщини при спадкуванні земельної ділянки
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи: державний нотаріус державної нотаріальної контори, ОСОБА_4, про тлумачення заповіту.
Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив.
Апеляційний суд постановою рішення суду першої інстанції скасував та ухвалив нове судове рішення. Позов задовольнив.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статей 1216, 1218, 1219 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за винятком тих, котрі нерозривно пов`язані з особою спадкодавця.
Відповідно до статті 1236 ЦК України заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини. Якщо заповідач розподілив між спадкоємцями у заповіті лише свої права, до спадкоємців, яких він призначив, переходить та частина його обов`язків, що є пропорційною до одержаних ними прав. Чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини.
ВИСНОВКИ: право власності на земельну ділянку виникає на підставі правовстановчих фактів (правочинів, адміністративних актів тощо), а посвідчується таке право державними актами. Як наслідок, до спадщини входять не документи, що посвідчують право, зокрема державні акти про право власності на земельну ділянку, а права на саму земельну ділянку як об'єкт цивільних прав.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: оформлення спадкових прав, підстави виникнення земельних прав, порядок прийняття спадщини, спадкування