Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 20 вересня 2022 року
у справі № 904/7518/21
Господарська юрисдикція
Щодо стягнення майнової шкоди, завданої внаслідок неправомірного накладення штрафів територіальним органом Держпраці
ФАБУЛА СПРАВИ
ТОВ "ЕСК" звернулося до господарського суду з позовом до Головного управління Держпраці (далі - ГУ Держпраці), відділу Державної виконавчої служби міжрегіонального управління Міністерства юстиції та Головного управління Державної казначейської служби України, в якому просило суд стягнути з Державного бюджету України на користь позивача штрафи, нараховані відповідно до постанов ГУ Держпраці, виконавчий збір та витрати виконавчого провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв`язку з неправомірним накладенням штрафу на позивача відповідно до постанов ГУ Держпраці та відкриття виконавчих проваджень на виконання вказаних постанов, позивачеві було завдано збитків, які підлягають стягненню з Державного бюджету України згідно зі статтями 1173, 1174 ЦК України.
Рішенням господарського суду, яке залишено без змін постановою апеляційного господарського суду, позов задоволено.
ОЦІНКА СУДУ
Шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи на підставі статей 1173, 1174 ЦК України.
Отже, положення статей 1173, 1174 ЦК України є спеціальними і передбачають певні особливості, характерні для розгляду справ про деліктну відповідальність органів державної влади та посадових осіб, які відмінні від загальних правил деліктної відповідальності. Цими правовими нормами передбачено, що для застосування відповідальності посадових осіб та органів державної влади наявність їх вини не є обов'язковою.
Відтак, необхідною підставою для притягнення органу державної влади до відповідальності у вигляді стягнення шкоди є наявність трьох умов: неправомірні дії цього органу, наявність шкоди та причинний зв`язок між неправомірними діями і заподіяною шкодою. Обов`язок щодо доведення наявності зазначених умов покладено на позивача, який звернувся з позовом про стягнення шкоди на підставі статті 1173 ЦК України. У разі відсутності хоча б одного із цих елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не наступає.
ВИСНОВКИ: рішення ГУ Держпраці (державного органу), які в подальшому були скасовані адміністративним судом за результатами їх оскарження, призвели до понесення позивачем вимушених витрат, до складу яких входять, окрім суми неправомірно нарахованих штрафів, виконавчий збір та витрати виконавчого провадження. Зазначені витрати позивача за своєю правовою природою є майновою шкодою, яка завдана позивачу незаконними рішеннями ГУ Держпраці. При цьому згідно з положеннями статей 1166, 1173, 1174 ЦК України скасування незаконного рішення дає право на відшкодування збитків незалежно від наявності вини органу, який виніс таке рішення.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: деліктні зобов'язання, підстави відшкодування шкоди, майнова відповідальність державних органів, умови компенсації шкоди