Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 31 серпня 2022 року
у справі № 711/3007/15-ц
Цивільна юрисдикція
Щодо необхідності нотаріального посвідчення додатків до договорів
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду в постановах
від 23 вересня 2021 року у справі № 234/466/20
від 14 січня 2019 року в справі № 464/8424/15-ц
ФАБУЛА СПРАВИ
ТОВ «Спектрум Ессетс» звернулося до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження.
Ухвалою суду першої інстанції, залишеною без змін постановою апеляційного суду, замінено у виконавчому провадженні стягувача ПАТ «Фідобанк» на його правонаступника - ТОВ «Спектрум Ессетс».
ОЦІНКА СУДУ
Тлумачення частини першої статті 512 ЦК України дає підстави для висновку, що відступлення права вимоги є одним із випадків заміни кредитора в зобов'язанні, яке відбувається на підставі правочину. Відступлення права вимоги не є окремим видом договору, це правочин, який опосередковує перехід права. Відступлення права вимоги може відбуватися, зокрема, внаслідок договору: (а) купівлі-продажу чи міни (частина третя статті 656 ЦК України; (б) дарування (частина друга статті 718 ЦК України; (в) факторингу (глава 73 ЦК України).
Колегія суддів відхиляє доводи касаційної скарги про те, що додаток з переліком договорів до договору відступлення прав вимоги мав бути оформлений або на нотаріальному бланку або містити відбиток засвідчувального штампу нотаріуса, який посвідчував договір.
ВИСНОВКИ: нотаріальною дією є посвідчення договорів, а не посвідчення додатків до них.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: правова природа додатку до договору, правова природа додаткової угоди, вимоги до форми правочину, матеріальне правонаступництво, порядок вчинення нотаріальних дій