Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 17 лютого 2022 року
у справі № 127/8962/20
Кримінальна юрисдикція
Щодо правових наслідків складення протоколу затримання не у момент фактичного затримання особи
Фабула справи: за вироком суду першої інстанції ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2 і 3 ст. 185 КК України, і призначено йому покарання: за ч. 2 ст. 185 КК України у виді позбавлення волі на строк 2 роки; за ч. 3 ст. 185 цього Кодексу у виді позбавлення волі на строк 4 роки.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КК України за сукупністю вироків остаточно призначено ОСОБА_1 покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки 6 місяців.
Апеляційний суд ухвалою змінив вирок суду першої інстанції щодо ОСОБА_1 у частині призначеного покарання. Призначив ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 185 КК України покарання у виді позбавлення волі на строк 2 роки. На підставі ч. 4 ст. 70, пп. «а» п. 1 ч. 1 ст. 72 КК України за сукупністю злочинів остаточно призначив ОСОБА_1 покарання у виді позбавлення волі на строк 2 роки 3 місяці. За ч. 3 ст. 185 КК України ОСОБА_1 призначив покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки. На підставі ч. 1 ст. 71, пп. «а» п. 1 ч. 1 ст. 72 КК України за сукупністю вироків остаточно призначив ОСОБА_1 покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки 6 місяців. У решті вирок суду залишив без змін.
Мотивація касаційної скарги: засуджений ОСОБА_1 зазначає про порушення його прав на захист, оскільки після його затримання на нього одягли кайданки і доставили до райвідділу.
Правова позиція Верховного Суду: згідно з ч. 5 ст. 208 КПК України в протоколі затримання, крім часу складання протоколу, має зазначатися місце, дата і точний час затримання відповідно до положень ст. 209 цього Кодексу.
Факт затримання особи може встановлюватися не лише протоколом затримання, але й іншими доказами, а відомості, зазначені у протоколі, можуть бути спростовані або, навпаки, підтверджені іншими доказами.
Висновки: те, що протокол затримання було складено не в момент фактичного затримання обвинуваченого, а вже після його доставки до відділення поліції, не свідчить про порушення органом досудового розслідування права на захист затриманого та вимог КПК України, оскільки положення ст. 208 КПК України не вимагають складання протоколу затримання негайно, в ході затримання. Такий протокол має бути складений, як тільки це стане практично можливим.
Ключові слова: процедура затримання, вимоги до процесуальних документів, запобіжні заходи, заходи забезпечення кримінального провадження, засади кримінального провадження