Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 27 січня 2022 року
у справі № 160/11673/20
Адміністративна юрисдикція
Щодо тривалості строку звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних санкцій) без використання досудового порядку вирішення спору
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС, в якому просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення.
Окружний адміністративний суд рішенням позов задовольнив частково.
Апеляційний адміністративний суд ухвалив постанову, якою скасував рішення окружного адміністративного суду, а позов залишив без розгляду на підставі пункту 8 частини першої статті 240 КАС України.
ОЦІНКА СУДУ
Стаття 122 КАС України встановлює загальний строк звернення до адміністративного суду у публічно-правових спорах. Водночас, вона передбачає можливість встановлення строків звернення до адміністративного суду іншими законами.
Однак, відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 26 листопада 2020 року у справі № 500/2486/19, ПК України не містить норм, які б визначали процесуальний строк звернення до суду з позовом у випадку, якщо платником податків не використовувалася процедура досудового вирішення спору (адміністративного оскарження).
Судова палата вважає, що у випадку відсутності правового регулювання у спеціальному законодавстві, застосуванню підлягають загальні норми процедури судового оскарження в рамках розгляду публічно-правових спорів, які встановлені КАС України.
Згідно з абзацом першим частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Такий висновок не суперечить пункту 56.18 статті 56 ПК України, який закріплює право на звернення до суду з позовом у будь-який момент після отримання такого рішення, але при реалізації цього права має враховуватися строк давності.
ВИСНОВКИ: процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних санкцій) у випадку, якщо платником податків не використовувалася процедура досудового вирішення спору (адміністративного оскарження) визначається частиною другою статті 122 КАС України - становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: темпоральні межі процесуального строку, порядок оскарження рішень податкових органів, правила обчислення процесуальних строків, податкові спори