Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 22 лютого 2022 року
у справі № 640/16651/19
Адміністративна юрисдикція
Щодо правових наслідків виявлення академічного плагіату у захищеній дисертації
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2, в якому просив:
- визнати протиправними, нечинними та скасувати Наказ Міністерства освіти і науки України від 05.03.2019 № 308 «Про затвердження рішень Атестаційної колегії Міністерства щодо присвоєння вчених звань і присудження наукових ступенів від 5 березня 2019 року» та Рішення Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки України щодо присвоєння вчених звань і присудження наукових ступенів від 05.03.2019 в частині додатку 4 щодо затвердження рішення Спеціалізованої вченої ради Інституту українознавства імені Івана Крип'якевича НАН України та Інституту народознавства НАН України Д 35.222.01 про присудження наукового ступені доктора історичних наук за спеціальністю 07.00.05 «етнологія» ОСОБА_2;
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України скасувати рішення Спеціалізованої вченої ради Інституту українознавства імені Івана Крип'якевича НАН України та Інституту народознавства НАН України Д 35.222.01 про присудження наукового ступеня доктора історичних наук за спеціальністю 07.00.05 «етнологія» та видачу ОСОБА_2 відповідного диплома доктора історичних наук.
Окружний адміністративний суд рішенням, яке апеляційний адміністративний суд постановою залишив без змін, відмовив ОСОБА_1 в позові повністю.
ОЦІНКА СУДУ
Держава має позитивний обов`язок сприяти розвиткові науки, зокрема, й у спосіб створення ефективних правових механізмів превенції (запобігання) та протидії неправомірному використанню і поширенню результатів інтелектуальної діяльності без зазначення їхньої належності певній особі (автору).
Функціональним втіленням такого обов'язку держави є правило абзацу 1 частини першої статті 6 Закону України «Про вищу освіту», за яким до захисту допускаються дисертації (наукові доповіді), виконані здобувачем наукового ступеня самостійно. Виявлення в поданій до захисту дисертації (науковій доповіді) академічного плагіату є підставою для відмови у присудженні відповідного наукового ступеня.
Натомість виявлення академічного плагіату у захищеній дисертації (науковій доповіді) є підставою для скасування рішення спеціалізованої вченої ради про присудження наукового ступеня та видачу відповідного диплома (речення перше абзацу 2 цієї ж статті).
ВИСНОВКИ: наявність академічного плагіату відповідно до статті 6 Закону України «Про вищу освіту» є підставою для скасування рішення спеціалізованої вченої ради про присудження наукового ступеня та видачу відповідного диплома.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: право на розпорядження результатами наукової діяльності, право на свободу наукової творчості, захист прав інтелектуальної власності, принципи доброчесності