Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 09 лютого 2022 року
у справі № 686/676/19
Кримінальна юрисдикція
Щодо порядку вилучення виявлених внаслідок поверхневої перевірки предметів кримінального правопорушення
ФАБУЛА СПРАВИ
Вироком суду першої інстанції ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 185, ч. 2 ст. 309, ч. 1 ст. 125, ч. 2 ст. 186 КК, та призначено йому покарання за ч. 3 ст. 185 КК у виді позбавлення волі на строк 3 роки 6 місяців, за ч. 2 ст. 309 КК - у виді позбавлення волі на строк 2 роки, за ч. 1 ст. 125 КК - у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн, за ч. 2 ст. 186 КК - у виді позбавлення волі на строк 5 років.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК за сукупністю злочинів остаточне покарання ОСОБА_1 призначено шляхом поглинення менш суворих покарань більш суворим у виді позбавлення волі на строк 5 років.
Ухвалою апеляційного суду вирок суду першої інстанції в частині кваліфікації дій ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 309 КК та призначеного покарання змінено. Перекваліфіковано дії ОСОБА_1 на ч. 1 ст. 309 КК та призначено покарання у виді обмеження волі на строк 2 роки. Постановлено вважати ОСОБА_1 засудженим за ч. 3 ст. 185 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки 6 місяців; за ч. 1 ст. 309 КК - до покарання у виді обмеження волі на строк 2 роки; за ч. 1 ст. 125 КК - до покарання у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850 грн; за ч. 2 ст. 186 КК - до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим ОСОБА_1 остаточно призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.
У решті вирок суду першої інстанції залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
За змістом ст. 34 Закону України «Про Національну поліцію» поверхнева перевірка як превентивний поліцейський захід є здійсненням візуального огляду особи, проведенням по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі або транспортного засобу. Поліцейський для здійснення поверхневої перевірки особи може зупиняти осіб та/або оглядати їх, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено, чи обмежено, або яка становить загрозу життю чи здоров'ю такої особи або інших осіб. Під час поверхневої перевірки речі особа повинна самостійно показати поліцейському вміст особистих речей. При виявленні в ході поверхневої перевірки слідів кримінального правопорушення поліцейський забезпечує їх схоронність та огляд відповідно до вимог КПК.
За змістом статей 214, 223, 237 КПК огляд є слідчою дією, спрямованою на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. У невідкладних випадках огляд місця події може бути проведений до внесення відомостей до ЄРДР, що здійснюється негайно після огляду.
ВИСНОВКИ: виявлені внаслідок поверхневої перевірки предмети кримінального правопорушення, яка не має ознак обшуку, вилучені в подальшому за результатами проведення огляду місця події, в цьому провадженні не потребують легалізації шляхом звернення до слідчого судді.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок збирання доказів, порядок проведення огляду місця події, превентивні заходи поліції, слідчі (розшукові) дії