Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 19 січня 2022 року
у справі № 911/841/20
Господарська юрисдикція
Щодо недопущення директором підприємства конфлікту інтересів
Фабула справи: ТОВ "Будфундамент" з позовом до ПП "Спецвисотбуд 2006" про стягнення 1 906 927,12 грн, з яких: 928 940,00 грн основного боргу, 163 319,81 грн інфляційних втрат, 68 913,00 грн 3% річних та 745 754,31 грн пені.
ПП "Спецвисотбуд 2006" звернулось із зустрічним позовом до ТОВ "Будфундамент" про визнання недійсним Договору та додаткових угод №1, 2, 3, які є його невід'ємними частинами, та стягнення коштів у сумі 1 479 397,00 грн.
Господарський суд рішенням, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, у задоволенні первісного позову відмовив; зустрічний позов задовольнив частково: визнав недійсним Договір в частині додаткових угод №1-3 та стягнув з ТОВ "Будфундамент" на користь ПП "Спецвисотбуд 2006" кошти в сумі 1 300 000,00 грн, в іншій частині у задоволенні зустрічного позову відмовив.
Мотивація касаційної скарги: ТОВ "Будфундамент" вказує, що суди попередніх інстанцій встановили обставини, що мають суттєве значення, на підставі недопустимих доказів - незавірених копіях протокольних рішень.
Правова позиція Верховного Суду: директор підприємства ОСОБА_1 станом на момент укладення оспорюваного Договору та додаткових угод був власником частки у статутному капіталі ТОВ "Будфундамент" (контрагента підприємства за Договором) у розмірі 40%, у зв`язку з чим мав місце конфлікт інтересів.
Верховний Суд звертає увагу, що правочини із заінтересованістю (укладені за наявності конфлікту інтересів) не заборонені чинним законодавством.
Чинне на момент укладення Договору та додаткових угод законодавство взагалі не містило визначення конфлікту інтересів щодо приватних підприємств та товариств з обмеженою відповідальністю.
Відповідно до ч. 3 ст. 92 ЦК орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.
Принципи корпоративного управління Організації економічного співробітництва та розвитку закріплюють такі основні фідуціарні обов'язки директорів підприємства: 1) обов`язок дбайливого ставлення (duty of care), що передбачає обов`язок діяти добросовісно на користь розвитку підприємства, приділяючи достатньо часу, зусиль і професійних навичок управлінню ним; 2) обов`язок лояльності (duty of loyalty), що націлений на уникнення конфлікту інтересів і дії директора під час ухвалення рішень щодо діяльності підприємства лише в інтересах останнього.
Висновки: недопущення директором підприємства конфлікту інтересів включає в себе, зокрема, уникнення ним таких ситуацій, де має місце потенційна або реальна суперечність між приватним інтересом такої особи (як власника частки статутного капіталу іншого товариства) та виконанням повноважень керівника підприємства, в інтересах якого має діяти особа.
Загальною вимогою при вчиненні таких правочинів з конфліктом інтересів виконавчим чи іншим органом є розкриття інформації про наявність конфлікту інтересів.
Ключові слова: покладення тягаря доказування, ознаки зловмисної домовленості, умови залучення підрядників