Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 24 грудня 2021 року
у справі № 755/4466/20
Цивільна юрисдикція
Щодо вимог до форми заяви, яка подається (заявляється) відповідності до ч. 8 ст. 141 ЦПК України
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2, Служби у справах дітей та сім'ї районної у місті державної адміністрації, третя особа - Орган опіки та піклування районної у місті державної адміністрації, про визнання інформації недостовірною та незаконними дій по наданню висновку.
Рішенням суду першої інстанції у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
ОСОБА_2 подано до суду заяву про ухвалення додаткового рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 на її користь витрати на правову допомогу в розмірі 22 500,00 грн, сплачені за правничу допомогу надану адвокатами.
Додатковим рішенням суду першої інстанції заяву ОСОБА_2 задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 10 000,00 грн. В іншій частині заяви відмовлено.
Постановою апеляційного суду додаткове рішення суду першої інстанції залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно з частиною третьою статті 137 ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
ВИСНОВКИ: процесуальний закон не встановлює вимог щодо усної чи письмової форми заяви, яка подається (заявляється) відповідності до частини восьмої статті 141 ЦПК України. Заяви, вимоги до форми яких процесуальний закон не встановлює, можуть подаватись суду як в усній, так і в письмовій чи електронній формі.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: правила розподілу судових витрат, підтвердження розміру судових витрат, доказування витрат на адвоката