Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 22 грудня 2021 року
у справі № 308/1359/21
Цивільна юрисдикція
Щодо сплати судового збору при зверненні до суду з позовною заявою про відшкодування моральної шкоди
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду в постанові
від 28 листопада 2018 року у справі № 761/11472/15-ц
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до обласного управління ПрАТ «Українська пожежно-страхова компанія» про незаконне звільнення та заборгованість при остаточному розрахункові по заробітній платі.
Ухвалою суду першої інстанції позовну заяву ОСОБА_1 визнано неподаною та повернуто позивачу.
Ухвалою апеляційного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу суду першої інстанції про визнання неподаною та повернення його позовної заяви визнано неподаною та повернуто особі, яка подала апеляційну скаргу.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини другої статті 357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу.
Відповідно до статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У пункті 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» визначено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
ВИСНОВКИ: позовна вимога про відшкодування моральної шкоди є майновою вимогою, оскільки позивач визначив її у грошовому вимірі.
Отже, за подання до суду позову в частині вирішення позовних вимог про відшкодування моральної шкоди позивачу необхідно сплачувати судовий збір, так само як і за оскарження в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції про повернення позовної заяви позивачу з підстав не усунення недоліків позовної заяви, у тому числі і сплати судового збору.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок справляння судового збору, пільги при сплаті судового збору, підстави звільнення від сплати судового збору, трудові спори, компенсація немайнової шкоди