Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 24 листопада 2021 року
у справі № 524/6324/17
Цивільна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів за позовом прокурора про оскарження рішення органу місцевого самоврядування стосовно виключення квартири з числа службових приміщень
ФАБУЛА СПРАВИ
Прокурор в інтересах держави в особі Служби безпеки України, 5-е управління «Міжвідомчий центр спеціальної підготовки» Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету міської ради Полтавської області, ОСОБА_1, третя особа - ОСОБА_2, про визнання недійсним та скасування рішення виконавчого комітету, ордера та свідоцтва про право власності на квартиру.
Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, позов задоволено.
ОЦІНКА СУДУ
Розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів. Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває або позбувається майнового права на земельну ділянку, то спір є приватноправовим і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб`єктного складу сторін спору.
Визначальні ознаки приватноправових відносин - юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб`єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням наявного приватного права (як правило, майнового) певного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб`єкта владних повноважень.
Тобто в порядку цивільного судочинства розглядаються справи, що виникають із приватноправових відносин.
ВИСНОВКИ: з позовної заяви вбачається, що прокурор в інтересах держави звернувся до суду з позовом про захист права власності на квартиру, посилаючись на те, що рішенням виконавчого комітету міської ради квартиру було незаконно виключено із числа службових, отже у цій справі встановлено, що між сторонами виникли майнові, приватноправові відносини.
Оскільки у цій справі встановлено наявність існуючого речового права на спірну квартиру, а оскаржуване рішення виконавчого комітету щодо виключення з числа службових квартири впливає на речове право сторін, тому суди попередніх інстанцій обгрунтовано розглядали справу у порядку цивільного судочинства.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: спори за участю ОМС, житлові спори, цивільна юрисдикція, захист речових прав, критерії розмежування судової юрисдикції