Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 04 листопада 2021 року
у справі № 804/5050/17[1]
Адміністративна юрисдикція
Щодо обов'язку роботодавця зберігати листки непрацездатності
ФАБУЛА СПРАВИ
ПАТ "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" ПАТ"Українська залізниця" звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило скасувати рішення виконавчої дирекції обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності «Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності» в частині повернення неправомірно витрачених страхових коштів та застосування штрафу.
Постановою окружного адміністративного суду, залишеною без змін постановою апеляційного адміністративного суду, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
ОЦІНКА СУДУ
Частиною п'ятою статті 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105-XIV) встановлено, що роботодавець несе відповідальність за: 1) порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення; 2) несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; 3) подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду; 4) шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов`язків, визначених цим Законом.Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону № 1105 рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
ВИСНОВКИ: наявність рішень комісії із соціального страхування про здійснення виплати допомоги не позбавляє позивача обов'язку зберігати листки непрацездатності та пред'являти їх при проведенні перевірки.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: відповідальність роботодавця, порядок використання страхових коштів, підстави здійснення соціальних виплат, правові наслідки втрати працездатності