Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 27 жовтня 2021 року
у справі № 920/751/20
Господарська юрисдикція
Щодо умов для визнання юридичної особи такою, що діє у порядку самопредставництва
ФАБУЛА СПРАВИ
Міська рада (далі - Позивач) звернулась до господарського суду з позовною заявою до ТОВ "Рітейл Девелопмент", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Державного реєстратора сільської ради, в якій просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за ТОВ "Рітейл Девелопмент";
- зобов`язати ТОВ "Рітейл Девелопмент" звільнити земельну ділянку комунальної власності, на якій розташовано зареєстрований об'єкт нерухомого майна шляхом демонтажу самочинно збудованої споруди.
Рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, позовні вимоги задоволено повністю.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до приписів частин 1-3 статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
З урахуванням положень частин 1 і 3 статті 56 ГПК України сторони, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та/або через свого представника; юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Згідно з частиною 1 статті 58 цього Кодексу представником може бути адвокат або законний представник.
Таким чином, представництво Позивача у цій справі може здійснювати: адвокат як представник юридичної особи; керівник або інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) в порядку самопредставництва.
ВИСНОВКИ: для визнання особи такою, що діє у порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи без додаткового уповноваження.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: види представництва в суді, здійснення судового представництва, надання правової допомоги, випадки залучення адвоката, порядок підтвердження повноважень представника