Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 20 жовтня 2021 року
у справі № 910/31833/15
Господарська юрисдикція
Щодо переривання строку пред'явлення виконавчого документу до виконання у разі повернення його стягувачу з підстав, не передбачених ч. 5 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження"
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду в постановах
від 29.07.2021 у справі № 2608/4065/12
від 26.05.2021 у справі № 541/1213/14-ц
та Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду в ухвалах
від 19.11.2020 у справі № 913/518/13-г
від 02.12.2020 у справі № 913/869/14
Фабула справи: ФОП звернулась до господарського суду зі скаргою на дії приватного виконавця, у якій вона просить скасувати постанови приватного виконавця про відкриття виконавчого провадження, про арешт коштів боржника та про арешт майна боржника.
Скарга мотивована тим, що згідно з положеннями ст.ст. 12, 37 Закону України "Про виконавче провадження" (далі -Закон № 1404-VIII) строк пред'явлення даного наказу, з врахуванням його переривання, сплив, тому виконавчий документ підлягав поверненню стягувачу на підстав п. 2 ч. 4 ст. 4 вказаного Закону.
Ухвалою господарського суду, залишеною без змін постановою апеляційного господарського суду, відмовлено у задоволенні скарги.
Мотивація касаційної скарги: ФОП зазначає, що положеннями Закону України "Про виконавче провадження" не передбачено, що у разі повернення без виконання виконавчого документа на підставі поданої стягувачем заяви строк пред'явлення виконавчого документа після такого повернення обраховується з дати повернення виконавчого документа.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону № 1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі: пред'явлення виконавчого документа до виконання; надання судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, відстрочки або розстрочки виконання рішення. У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв`язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв`язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони (ч.ч. 4, 5 ст. 12 Закону № 1404-VIII).
У постанові Верховного Суду України від 05.10.2016 у справі № 910/18165/13 зроблено висновок, що "після переривання строку пред'явлення виконавчого документа до виконання у зв'язку з його пред'явлення до виконання перебіг строку починається заново з наступного дня після його повернення (отримання стягувачем постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження). Час, що минув до переривання строку, до нового строку не зараховується".
Згідно з ч. 5 ст. 37 Закону № 1404-VIII повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених цією статтею, не позбавляє його права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання протягом строків, встановлених ст. 12 цього Закону.
У ч. 5 ст. 12 Закону № 1404-VIII передбачено, що у разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв`язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв`язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.
Висновки: положення ч. 5 ст. 12 Закону України "Про виконавче провадження" визначають момент, з якого встановлюється строк пред'явлення виконавчого документу до виконання у двох визначених законом випадках.
Разом з тим, зазначеною нормою не виключається та не обмежується переривання строку пред'явлення виконавчого документу до виконання у разі повернення його стягувачу з інших підстав.
Ключові слова: виконання судових рішень, порядок пред’явлення виконавчого документа, наслідки пропуску строків