Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 22 серпня 2018 року
у справі № 606/2032/16-ц
Цивільна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів між фермерським господарством та органом державної влади щодо користування земельними ділянками, наданими із земель державної або комунальної власності
Фабула справи: прокурор звернувся до суду з позовом до обласного ГУ Держгеокадастру, ОСОБА_3, відділу державної реєстрації РДА. Мотивував тим, що право оренди ОСОБА_3 набув усупереч статтям 13 і 23 Закону України «Про оцінку земель» та статті 15 Закону України «Про оренду землі».
Районний суд постановив ухвалу, якою закрив провадження у справі. Мотивував тим, що спір виник між юридичною особою - ГУ Держгеокадастру, яку представляє прокурор, і ОСОБА_3, як головою іншої юридичної особи (фермерського господарства) з приводу визнання недійсним договору оренди та повернення земельної ділянки. Тому, на думку суду, правовідносини у справі пов'язані з господарською діяльністю ФГ, а отже, ця справа не може розглядатися за правилами цивільного судочинства.
Апеляційний суд постановив ухвалу, якою задовольнив частково апеляційну скаргу прокурора: скасував ухвалу суду першої інстанції і постановив нову, якою закрив провадження у справі та вказав, що розгляд цього спору віднесений до юрисдикції господарського суду.
Мотивація касаційної скарги: орендарем земельної ділянки є саме ОСОБА_3; у позові не ставилося питання щодо законності створення ФГ «Прогрес-СТ» чи припинення його діяльності; прокурор не ініціював питання заміни відповідача ОСОБА_3 на ФГ «Прогрес-СТ». Тому спір мав розглядатися за правилами цивільного (а не господарського) судочинства.
Правова позиція Верховного Суду: якщо під час розгляду за правилами цивільного судочинства справи щодо спору між органом державної влади чи місцевого самоврядування та, зокрема, фізичною особою, якій із земель державної або комунальної власності надана земельна ділянка для ведення фермерського господарства, суд встановить, що на момент відкриття провадження у цій справі фермерське господарство вже було зареєстрованим, суд постановляє ухвалу про закриття провадження, оскільки така справа має розглядатися за правилами господарського судочинства.
Висновки: спір фермерського господарства з іншими юридичними особами, зокрема з органом державної влади, щодо користування земельними ділянками, наданими із земель державної або комунальної власності, підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.