Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 30 вересня 2021 року
у справі № 814/3865/15
Адміністративна юрисдикція
Щодо юрисдикції спору з приводу скасування запису про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно за третьою особою
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Реєстраційної служби міського управління юстиції, третя особа - ОСОБА_2, в якому просив зобов`язати останню скасувати запис, здійснений на підставі свідоцтва, посвідченим приватним нотаріусом міського нотаріального округу.
Постановою окружного адміністративного суду позов задоволено.
Постановою апеляційного адміністративного суду скасовано постанову окружного адміністративного суду і ухвалено нову, якою у задоволенні позову відмовлено.
ОЦІНКА СУДУ
У постанові від 28.11.2018 у справі №490/5986/17-ц Велика Палата Верховного Суду сформувала висновок, за яким при визначенні юрисдикційності спору з державним реєстратором чи щодо оскарження його дій критерієм розмежування юрисдикційності спору є предмет оскарження. Зокрема, якщо позивач оскаржує дії державного реєстратора з приводу розгляду його заяви з підстав протиправності відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, і цей спір не стосується речових прав чи обмежень на нерухоме майно третіх осіб, то такий спір є публічно-правовим і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства. Водночас, якщо позивачем оскаржуються дії державного реєстратора щодо вчинення їх за заявами третьої особи, тобто стосуються правовідносин, які виникли чи виникають між державним реєстратором і іншою, відмінною від позивача, особою, вбачається спір про право між позивачем та іншою особою щодо нерухомого майна, який повинен розглядатися у порядку цивільного чи господарського судочинства, залежно від суб'єктного складу сторін, та є за своєю природою приватноправовим спором.
ВИСНОВКИ: доводи як позовної заяви, так і касаційної скарги, поданих позивачем в межах даної адміністративної справи, зводяться саме до неможливості позивача розпоряджатися своїм майном - Приміщенням, внаслідок існування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про державну реєстрацію права власності третьої особи на нього.
Таким чином, враховуючи суть спірних правовідносин і їх суб'єктний склад, колегія суддів Верховного Суду приходить до висновку про непоширення на цей спір предметної юрисдикції адміністративних судів і необхідність його вирішення в порядку цивільного судочинства.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: правила судової юрисдикції, спори у сфері державної реєстрації речових прав, цивільна юрисдикція, захист майнових прав