Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 29 липня 2021 року
у справі № 495/5977/18
Цивільна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів про відшкодування завданих юридичній особі збитків діями її посадової особи, повноваження якої припинені
Аналогічна правова позиція висловлена
Великою Палатою Верховного Суду в постанові
від 11 грудня 2019 року у справі № 638/15118/16
ФАБУЛА СПРАВИ
ТОВ «ЗЕМ» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просило стягнути з відповідача 744 996, 56 грн в рахунок відшкодування матеріальної шкоди, завданої протиправними діями.
Рішенням суду першої інстанції у задоволені позовних вимог ТОВ «ЗЕМ» відмовлено.
Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано. Провадження у справі закрито. Роз'яснено позивачу право на звернення до господарського суду з відповідним позовом
ОЦІНКА СУДУ
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, спеціальний суб'єктний склад цього спору, у якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа. Отже, у порядку цивільного судочинства за загальним правилом можна розглядати будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін зазвичай є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції, такий спір виник між господарським товариством та його посадовою особою, стосується рішень, дій чи бездіяльності цієї посадової особи на виконання нею своїх повноважень з управління товариством, організацією діяльності товариства.
ВИСНОВКИ: спір між сторонами виник щодо завданих юридичній особі збитків діями її посадової особи, повноваження якої припинені. Таким чином, правовідносини, які виникли між ТОВ та ОСОБА_1 щодо відшкодування збитків, стосуються дій відповідача під час здійснення ним своїх повноважень саме як посадової особи - директора підприємства. Вказані правовідносини за своєю суттю є господарськими, хоч і виявлені після звільнення ОСОБА_1 з посади директора цього товариства.
Такий спір підлягає розгляду господарським судом відповідно до пункту 12 частини першої статті 20 ГПК України, в порядку господарського судочинства.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: господарська юрисдикція, субєктна юрисдикція, оскарження дій посадової особи господарського товариства, відповідальність посадової особи господарського товариства, підстави відшкодування збитків