Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 11 серпня 2021 року
у справі № 697/354/20
Цивільна юрисдикція
Щодо поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до до ОСОБА_2, третя особа - приватний нотаріус міського нотаріального округу, в якому просила визначити їй додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3.
Суд першої інстанції рішенням у задоволенні позову відмовив.
Апеляційний суд постановою рішення суду першої інстанції залишив без змін
ОЦІНКА СУДУ
Якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
ВИСНОВКИ: не є поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини посилання на ті обставини, що позивач не підтримувала спільних стосунків з батьком та родичами, не проживала і не знала про місце проживання померлого та той факт, що батько змінив прізвище, ім'я, по батькові, що у свою чергу значно ускладнило отримання свідоцтва про смерть.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок спадкування, порядок прийняття спадщини, пропуск строку, право на спадкування, преклюзивні строки