Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 19 травня 2021 року
у справі № 918/356/20
Господарська юрисдикція
Щодо визначення розміру ставки судового збору за подання до господарського суду заяви кредиторів з грошовими вимогами до боржника у справі про банкрутство
ФАБУЛА СПРАВИ
Ухвалою господарського суду у справі про неплатоспроможність боржника ОСОБА_1 за результатами попереднього судового засідання, зокрема, визнано та включено до реєстру вимог кредиторів боржника грошові вимоги ПАТ АБ "Укргазбанк" на загальну суму 693 794 грн 75 коп., із яких 692 954 грн 37 коп.- вимоги які є забезпеченими та підлягають задоволенню за рахунок коштів від продажу майна, що є предметом забезпечення; включено до витрат, пов'язаних з провадженням у справі про неплатоспроможність витрати на оплату судового збору ПАТ АБ "Укргазбанк" у розмірі 840 грн 38 коп. В частині задоволення вимог ПАТ АБ "Укргазбанк" на суму 2 777 014 грн 36 коп. відмовлено.
Постановою апеляційного господарського суду ухвалу господарського суду залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Закон України "Про судовий збір" містить норми, що визначають порядок та ставки сплати судового збору за подання до суду позовних заяв, інших заяв та скарг особами, які звертаються до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
В пп. 10 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставка судового збору за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство становить 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Водночас витрати кредитора на сплату судового збору належать до витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді, та підлягають включенню до реєстру вимог боржника відповідно до вимог ст. 64 КУзПБ.
ВИСНОВКИ: ставка судового збору за подання до господарського суду заяви кредиторів з грошовими вимогами до боржника визначається у фіксованому розмірі, а не пропорційно від визнаних судом вимог.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: процедура банкрутства, судові витрати, порядок справляння судового збору