Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 26 травня 2021 року
у справі № 552/6884/19
Цивільна юрисдикція
Щодо правового наслідку недодержання письмової форми правочину про забезпечення виконання зобов`язання
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк», третя особа - ОСОБА_2, про визнання договору поруки недійсним.
Рішенням суду першої інстанції позов ОСОБА_1 задоволено.
Постановою апеляційного суду від рішення суду першої інстанції залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Згідно частини другої статті 207 ЦК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Відповідно до частини першої статті 218 ЦК України недодержання сторонами письмової форми правочину, яка встановлена законом, не має наслідком його недійсність, крім випадків, встановлених законом.
У частинах першій, другій статті 547 ЦК України передбачено, що правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.
Суди попередніх інстанцій встановили, що підпис від імені ОСОБА_1 у договорі поруки виконано не ОСОБА_1, а іншою особою. При цьому врахували конкретні обставини справи, процесуальну поведінку представників відповідача, зокрема, щодо ненадання оригіналу оспорюваного договору, дійшли обґрунтованого висновку про те, що вказані дії відповідача свідчать про ухилення від надання суду оригіналу договору поруки (необхідного для подальшого призначення та проведення експертизи),
За таких обстави, колегія суддів вважає за необхідне відмовити в задоволенні позову з підстав необґрунтованості позовних вимог, у зв`язку з обранням позивачем неналежного способу захисту права, оскільки договір поруки, сторонами якого зазначені АТ КБ «ПриватБанк» та ОСОБА_1, є недійсним у силу закону (нікчемним), і не підлягає визнанню недійсним у судовому порядку.
ВИСНОВКИ: правовим наслідком недодержання письмової форми правочину про забезпечення виконання зобов`язання є його нікчемність.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: акцесорне зобов’язання, вимоги до форми правочину, підстави недійсності правочинів