Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 30 червня 2021 року
у справі № 185/5874/20
Цивільна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів про оскарження відмови у державній реєстрації народження дитини та визначення її прізвища
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального Управління Міністерства юстиції, третя особа - Орган опіки та піклування Виконавчого комітету міської ради, про визначення прізвища дитини.
Ухвалою суду першої інстанції, залишеною без змін постановою апеляційного суду, провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 закрито.
ОЦІНКА СУДУ
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право, яке має існувати на час звернення до суду, а, по-друге, суб'єктний склад такого спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
Відтак, вирішуючи питання про юрисдикцію спору, необхідно з'ясувати, зокрема, характер спірних правовідносин, а також суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа.
Юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб'єктний склад (хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов`язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до частин першої та другої статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України (далі - СК України).
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального Управління Міністерства юстиції є суб`єктом владних повноважень.
Крім того, позовних вимог до ОСОБА_2 позивачем не заявлено, наявність спору між сторонами щодо реєстрації ім'я дитини не доведено.
ВИСНОВКИ: суб'єктний склад спірних відносин та предмет позовних вимог свідчать про публічно-правовий характер даного спору, який виник та пов'язаний зі здійсненням відповідачем владних управлінських функцій у зв`язку з виконанням делегованих повноважень та завдань, покладених на нього законом, а тому цей спір повинен розглядатись у порядку та у спосіб, передбачений КАС України.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: адміністративна юрисдикція, цивільна юрисдикція, спори у сфері державної реєстрації актів цивільного стану