Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 17 березня 2021 року
у справі № 904/678/20
Господарська юрисдикція
Щодо неможливості поновлення строку на заявлення конкурсними кредиторами вимог до боржника (ст. 45 КУзПБ)
ФАБУЛА СПРАВИ
Ухвалою господарського суду відкрито провадження у справі № 904/678/20 про банкрутство ТОВ «Капітель-Інжиніринг».
АТ «Укрексімбанк» звернулось до господарського суду із заявою про визнання грошових вимог до боржника на суму 1 729 485 714,21 грн.
Ухвалою господарського суду визнано грошові вимоги АТ «Укрексімбанк» до ТОВ «Капітель-Інжиніринг» на суму 4 204,00 грн (судовий збір) - перша черга задоволення вимог кредиторів, на суму 1 729 485 714,21 грн - четверта черга задоволення вимог кредиторів (без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів).
Постановою апеляційного господарського суду ухвалу господарського суду залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Згідно з ст. 118 та ч. 1 ст. 119 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
При цьому строк на заявлення конкурсними кредиторами вимог до боржника у справі про банкрутство, початок його перебігу, а також наслідки його спливу визначено в Кодексі України з процедур банкрутства.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 КУзПБ конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
За приписами ч. 4 ст. 45 КУзПБ для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
ВИСНОВКИ: безпідставними є твердження заявника касаційної скарги про поширення на спірні правовідносини загального правила передбаченого ст. 119 ГПК України щодо можливості поновлення встановленого законом процесуального строку, оскільки в даному випадку застосуванню підлягає ст. 45 КУзПБ як спеціальна норма, яка не передбачає можливості поновлення визначеного у цій статті строку. Відтак, колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій щодо неможливості поновлення строку визначеного ч. 1 ст. 45 КУзПБ незалежно від поважності причин його пропуску, враховуючи, що кредитор, який звернувся до суду із відповідною заявою не втрачає права на задоволення своїх вимог, однак не має права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
При цьому відсутні підстави для застосування Закону України від 30.03.2020 № 540-IX, яким внесено відповідні зміни до ГПК України, оскільки зазначена правова норма передбачала продовження процесуальних строків, визначених саме ГПК України та не стосувалася строків, які регулюються спеціальними нормами законодавства про банкрутство – у цьому випадку статтею 45 КУзПБ.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: правила обчислення процесуальних строків, процедура розпорядження майном боржника, підстави поновлення процесуального строку, порядок виявлення кредиторів боржника