Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 16 лютого 2021 року
у справі № 911/2042/20
Господарська юрисдикція
Щодо юридичного значення факту укладення ініціюючим кредитором з третьою особою договору цесії щодо боргу боржника
ФАБУЛА СПРАВИ
ПАТ "Акціонерний комерційний промисло-інвестиційний банк" звернулося до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "Бора Солар".
Заява обґрунтована нездатністю ТОВ "Бора Солар" погасити наявну у нього заборгованість, яка виникла на підставі договору про надання банківської гарантії.
Ухвалою господарського суду, яка залишена без змін постановою апеляційного господарського суду, відмовлено ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" у відкритті провадження у справі про банкрутство ТОВ "Бора Солар".
ОЦІНКА СУДУ
Правова категорія "спору про право" яку з'ясовує суд у підготовчому засіданні перед відкриттям провадження у справі про банкрутство може бути виражена, як в процесуальній формі, про що свідчать судові акти, так і матеріально-правовій формі, що підтверджується юридичними фактами, які дозволяють зробити обґрунтований висновок про наявність суперечностей (розбіжностей) у складі вимог кредитора, а відтак відсутності можливості, на цій стадії судового провадження, встановити дійсний стан суб`єктивного права кредитора та кореспондуючого йому суб`єктивного обов`язку боржника
Відповідно до частини третьої статті 2 ГПК України до основних засад (принципів) господарського судочинства є змагальність сторін та диспозитивність, які при здійсненні провадження у справі про банкрутство проявляються у наданні учасниками справи відповідних документів на підтвердження своїх кредиторських вимог та заперечень боржника, а також інших кредиторів проти них.
Згідно з частиною першою та другою статті 36 КУзПБ боржник до дати проведення підготовчого засідання надає до господарського суду та заявнику відзив на заяву про відкриття провадження у справі. Крім відомостей, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, у відзиві боржника, зокрема зазначаються заперечення щодо вимог заявника (заявників) та докази необґрунтованості вимог заявника (за наявності).
З огляду на важливі правові наслідки відкриття провадження у справі про банкрутство, які, крім заявника та боржника, стосуються невизначеного кола осіб - потенційних кредиторів боржника, ухваленню відповідного рішення суду має передувати системний аналіз обставин, пов'язаних із правовідносинами, з посиланням на які заявник обґрунтовує свої вимоги до боржника, на підставі поданих доказів. Лише після з'ясування та перевірки таких обставин суд може встановити обґрунтованість вимог кредитора до боржника, а також наявність чи відсутність спору про право у цих правовідносинах, як передумови для відкриття провадження у справі
ВИСНОВКИ: наслідком відступлення права вимоги є заміна особи кредитора у зобов'язанні, а тому з огляду на вчинення скаржником договору цесії відносно вимоги за зобов'язаннями боржника по договору про надання банківської гарантії є суперечливим факт наявності у банку права вимоги до боржника, як передумови для ініціювання відкриття провадження у справі про банкрутство боржника. Адже має місце спір про право у матеріально-правових відносинах, на яких ґрунтуються вимоги скаржника як кредитора до боржника за договором про надання банківської гарантії.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок відкриття провадження у справі про банкрутство, критерій «спір про право», правовідносини з банками