Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 26 квітня 2021 року
у справі № 640/14645/19
Адміністративна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів стосовно оскарження рішень органів Антимонопольного комітету України, які прийняті за наслідками розгляду скарг учасників торгів, поданих у процедурах публічних закупівель
ФАБУЛА СПРАВИ
ТОВ "Мілк Рівер" звернулося до окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Антимонопольного комітету України (далі - відповідач, АМК України), за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ФОП ОСОБА_1, Управління освіти Виконавчого комітету міської ради, у якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої адміністративної колегії АМК України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель;
- зобов`язати АМК України повторно розглянути скаргу ТОВ "Мілк Рівер" у процедурі закупівлі з урахуванням висновків, викладених в судовому рішенні.
Рішенням окружного адміністративного суду позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Постановою апеляційного адміністративного суду рішення окружного адміністративного суду скасовано, прийнято нову постанову, якою провадження у справі № 640/14645/19 закрито із роз`ясненням ТОВ "Мілк Рівер" права на звернення до суду для захисту своїх прав в порядку господарського судочинства.
ОЦІНКА СУДУ
Як неодноразово вказувала Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах, під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Спори між суб`єктами господарювання та АМК України як суб`єктом владних повноважень, які виникають внаслідок винесення останнім владного управлінського рішення за наслідком розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, спрямовані саме на захист публічно-правових відносин. Такі спори безпосередньо не стосуються відносин, які пов`язані з обмеженням монополізму в господарській діяльності, захистом економічної конкуренції, тощо, що унеможливлює їх розгляд у порядку господарського судочинства.
При цьому, факт укладення договору між замовником та переможцем торгів за наслідком процедури публічних закупівель не впливає на повноваження органів АМК України щодо розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Відтак, після укладення господарського договору між замовником і учасником за результатами проведеної процедури закупівлі, спір щодо оскарження рішення органів АМК України, яке прийняте за наслідками розгляду скарги учасника торгів, поданих у процедурах публічних закупівель, не набуває характеру публічно-правового та підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
ВИСНОВКИ: спори щодо оскарження рішень органів АМК України, які прийняті за наслідками розгляду скарг учасників торгів, поданих у процедурах публічних закупівель, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства незалежно від того, чи укладено між замовником та учасником договір за наслідками цієї процедури.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок оскарження процедур закупівлі, адміністративна юрисдикція, повноваження АМК, господарська юрисдикція