Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 03 березня 2021 року
у справі № 548/1190/18
Кримінальна юрисдикція
Щодо залучення захисника у кримінальному процесі у разі, коли його участь не є обов'язковою
ФАБУЛА СПРАВИ
Вироком суду першої інстанції ОСОБА_1 визнано винним та засуджено за ч. 3 ст. 185 КК та призначено покарання у виді позбавлення волі строком на 3 (три) роки.
На підставі ст. 71 КК за сукупністю вироків остаточно засуджено ОСОБА_1 до 3 (трьох) років 3 (трьох) місяців позбавлення волі.
Ухвалою апеляційного суду вирок суду першої інстанції залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
У статті 20 КПК, що розкриває зміст забезпечення права на захист як загальної засади кримінального провадження, закріплено право підозрюваного, обвинуваченого, виправданого, засудженого на захист, яке полягає у наданні йому можливості надати усні або письмові пояснення з приводу підозри чи обвинувачення; право збирати і подавати докази; брати особисту участь у кримінальному провадженні; користуватись правовою допомогою захисника; реалізовувати інші процесуальні права, передбачені КПК.
На підставі положень ст. 48 КПК захисник може у будь-який момент бути залучений підозрюваним, обвинуваченим, їх законними представниками, а також іншими особами за проханням чи згодою підозрюваного, обвинуваченого до участі у кримінальному провадженні.
ВИСНОВКИ: особа є вільною у своєму виборі щодо залучення захисника в кримінальному процесі у разі, коли участь останнього не є обов'язковою для реалізації та захисту таких прав.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок залучення захисника, принципи кримінального судочинства, процесуальні права обвинуваченого