Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 04 березня 2021 року
у справі № 910/2483/18
Господарська юрисдикція
Щодо суб’єкта, що визначає ринкову вартість акцій товариства у процедурі примусового викупу акцій (сквіз-ауту) для цілей визначення ціни обов'язкового продажу акцій
Фабула справи: ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синергія-7» звернулося з позовом до ТОВ «ДТЕК ПАУЕР ТРЕЙД» та ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про стягнення 304 941,56 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при проведенні примусового викупу акцій міноритарних акціонерів ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (процедура сквіз-аут (squeeze-out)) відповідачі допустили порушення норм Закону України «Про акціонерні товариства», які визначають порядок проведення цієї процедури та порядок визначення ціни придбання акцій, внаслідок чого акції позивача як міноритарного акціонера були викуплені за заниженою ціною, а відповідачі своїми протиправними діями порушили право власності позивача на отримання в результаті примусового викупу належних йому акцій ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» справедливої компенсації їх ринкової вартості.
Господарський суд рішенням, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, відмовив у задоволенні позову.
Мотивація касаційної скарги: ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синергія-7» посилається на те, що господарські суди попередніх інстанцій, зокрема, неправильно застосували ст. 8 та ч. 5 ст. 65-2 Закону України «Про акціонерні товариства» та дійшли помилкового висновку про те, що відповідно до ч. 5 ст. 65-2 Закону України «Про акціонерні товариства», на відміну від п. 1 ч. 3 ст. 65-1 Закону України «Про акціонерні товариства», ринкова вартість акцій товариства, визначається саме суб'єктом оціночної діяльності без урахування біржового курсу акцій.
Правова позиція Верховного Суду: аналіз норм, закріплених у п. 2 ч. 2 ст. 8, п. 1 ч. 3 ст. 65-1 Закону, у їх сукупності свідчить про те, що у разі перебування акцій товариства в обігу на фондових біржах ринкова вартість акцій у процедурі добровільного викупу акцій для цілей формування ціни пропозиції може визначається наглядовою радою (або виконавчим органом) товариства відповідно до положень п. 2 ч. 2 ст. 8 Закону на підставі середнього біржового курсу акцій за останні три місяці їх обігу, розрахованого фондовою біржею, на якій акції перебувають в обігу або у порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (якщо акції перебувають в обігу на двох і більше фондових біржах та їхній середній біржовий курс за останні три місяці обігу, що передують дню, станом на який визначається ринкова вартість таких цінних паперів, на різних біржах відрізняється).
При цьому середній біржовий курс цінних паперів визначається та публікується самою біржею відповідно до нормативно-правових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, для визначення біржового курсу суб'єкт оціночної діяльності не потрібен, про що правильно зазначили суди попередніх інстанцій.
У разі, якщо акції товариства не перебувають в обігу на фондових біржах або у разі, якщо перебувають в обігу на фондових біржах, проте неможливо визначити їх ринкову вартість за останні три місяці обігу, ринкова вартість акцій товариства у процедурі добровільного викупу акцій для цілей формування ціни пропозиції визначається відповідно до п.п. 1 та 3 ч. 2 ст. 8 Закону суб`єктом оціночної діяльності, який залучається наглядовою радою товариства.
Натомість норми ст. 65-2, які визначають порядок проведення процедури сквіз-ауту, передбачають інший порядок визначення ринкової вартості акцій товариства у цій процедурі.
Згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 65-2 Закону (у редакції, чинній станом на дату подання відповідачем-1 публічної безвідкличної вимоги № 14 від 06 грудня 2017 року) Товариство не пізніш як за 25 робочих днів з дня отримання повідомлення повинно затвердити ринкову вартість акцій товариства, визначену суб`єктом оціночної діяльності відповідно до ст. 8 цього Закону, та повідомити її особі, зазначеній у ч. 1 цієї статті.
П. 3 ч. 5 ст. 65-2 Закону також містить посилання на те, що ринкова вартість акцій товариства визначається саме суб`єктом оціночної діяльності відповідно до ст. 8 цього Закону.
Висновки: ринкова вартість акцій товариства у процедурі примусового викупу акцій (сквіз-ауту) для цілей визначення ціни обов'язкового продажу акцій (ціни придбання акцій), визначається саме суб`єктом оціночної діяльності відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність.
Ключові слова: несправедлива ринкова вартість акцій, вартість емісійних цінних паперів, визначення ціни вимоги у процедурі сел-ауту