Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 18 лютого 2021 року
у справі № 335/11310/15-к
Кримінальна юрисдикція
Щодо можливості оскарження в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції про закриття кримінального провадження в частині кримінальних правопорушень
ФАБУЛА СПРАВИ
Ухвалою суду першої інстанції кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно обвинуваченого ОСОБА_3, в частині кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 190, ч. 2 ст. 190 КК України, на підставі ст. 49 КК України провадженням закрито та звільнено ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв`язку з закінченням строків давності притягнення до відповідальності.
Ухвалою апеляційного суду, зазначену ухвалу суду першої інстанції залишено без зміни.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Звільнення особи від кримінальної відповідальності є обов'язком суду у разі настання обставин, передбачених пунктами 1-4 ч. 1 ст. 49 КК України, за наявності згоди такої особи на звільнення на підставі спливу строків давності.
За змістом положень ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. Ухвала суду про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Статтею 322 КПК України передбачено безперервність судового розгляду.
Судовий розгляд є складовою судового провадження та після його здійснення суд ухвалює та проголошує судове рішення.
Положеннями КПК України не передбачено можливості витребування матеріалів кримінального провадження з суду, який його розглядає, до закінчення судового розгляду.
Здійснення апеляційного розгляду кримінального провадження без його матеріалів у апеляційному суді також суперечить вимогам кримінального процесуального закону.
ВИСНОВКИ: в апеляційному порядку може бути оскаржено ухвалу суду про закриття всього кримінального провадження, а не лише його частини, в зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності. Тому апеляційний розгляд апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції про закриття кримінального провадження в частині кримінальних правопорушень, при одночасному судовому розгляді іншої частини цього ж кримінального провадження в суді першої інстанції - неможливий.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: підстави відмови у відкритті апеляційного провадження, підстави закриття кримінального провадження, істотні порушення кримінального процесуального закону, процедура судового розгляду