Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 04 вересня 2020 року
у справі № 805/4480/16-а[1]
Адміністративна юрисдикція
Щодо законодавства, яке підлягає застосуванню при визначенні порядку розрахунків строків подання податкових накладних та/або розрахунків коригувань для реєстрації
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду в постанові
від 07 вересня 2018 року у справі № 803/1541/17
ФАБУЛА СПРАВИ
ТОВ «МЕГАПРОМ» звернулося до суду з адміністративним позовом до Покровської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.
Донецький окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов частково.
Суд першої інстанції дійшов висновку щодо протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки платник податку зареєстрував податкові накладні без порушення строків у перший операційний (банківський) день після спливу граничного терміну реєстрації податкових накладних.
Донецький апеляційний адміністративний суд скасував рішення суду першої інстанції й ухвалив нове, яким задовольнив адміністративний позов повністю. Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що своєчасність реєстрації податкових накладних може бути предметом документальної, а не камеральної перевірки, а в акті за результатами проведення камеральної перевірки можуть бути зафіксовані лише встановлені помилки (порушення) у податковій звітності або неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності.
Верховний Суд скасував рішення попередніх інстанцій і ухвалив нове, яким відмовив у задоволенні позову.
ОЦІНКА СУДУ
За положеннями пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру.
Вищенаведена процедура реєстрації податкових накладних є спеціальною, тому колегія суддів не приймає посилання суду першої інстанції на застосування до даних правовідносин, як аналогії закону, вимог статті 49 Податкового кодексу України, зокрема пункту 49.20, якою передбачено порядок подання податкових декларацій до контролюючого органу, що є відмінним від порядку реєстрації податкових накладних.
ВИСНОВКИ: при визначенні порядку розрахунків строків подання податкових накладних та/або розрахунків коригувань для реєстрації застосовується виключно податкове законодавство, яке визначає граничний строк реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, облік чого здійснюється календарними днями та за порушення застосовується штраф.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок подання податкової звітності, способи здійснення податкового контролю, процедура проведення камеральної перевірки, строки подання податкової звітності