Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 12 січня 2021 року
у справі № 334/5073/19
Цивільна юрисдикція
Щодо юрисдикції майнових спорів, стороною в яких є боржник у справі про банкрутство
Аналогічна правова позиція висловлена
Великою Палатою Верховного Суду в постановах
від 15 січня 2020 року у справі № 607/6254/15-ц
від 18 лютого 2020 року у справі № 918/335/17
та Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду в постановах
від 30 січня 2020 року у справі № 921/557/15-г/10
від 06 лютого 2020 року у справі № 910/1116/18
від 02 жовтня 2019 у справі № 910/9535/18
від 21 листопада 2019 року у справі № 925/1205/15
Фабула справи: ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до міської ради, ТОВ «Константа» про передачу до комунальної власності територіальної громади міста об`єктів житлового фонду, в якому просила:
- зобов'язати міську раду надати згоду на прийняття до комунальної власності територіальної громади міста об'єкти житлового фонду;
- зобов`язати ТОВ «Константа» в особі ліквідатора передати, а міській раді прийняти до комунальної власності територіальної громади міста об`єкти житлового фонду.
Ухвалою суду першої інстанції відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до міської ради, ТОВ «Константа» про передачу до комунальної власності територіальної громади міста об'єктів житлового фонду. Роз`яснено позивачу, що розгляд справи віднесений до юрисдикції адміністративних судів.
Постановою апеляційного суду ухвалу суду першої інстанції змінено, роз'яснено позивачу, що її позов підлягає розгляду в порядку господарського судочинства у справі про банкрутство ТОВ «Константа».
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 зазначає, що вона звернулася до суду з указаним позовом у період, коли провадження у справі про банкрутство регулювалось нормами Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», відповідно до ч. 4 ст.і 10 цього Закону юрисдикція господарського суду також визначалась у спосіб, аналогічний передбаченому п. 8 ч. 1 ст.і 20 ГПК України, зокрема, суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника. З огляду на те, що вона не заявляє майнових вимог до боржника, вона не мала процесуальних підстав звертатися з зазначеними вимогами до господарського суду, оскільки: боржник у цій частині не є стороною у справі; чинне на час звернення з позовом до суду процесуальне законодавство не поширювало юрисдикцію господарських судів на спори, предметом яких було майно боржника, а тому висновок суду апеляційної інстанції, що позов підлягає розгляду в порядку господарського судочинства є необгрунтованим.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
За змістом ст. 7 Кодексу України з питань банкрутства спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими ГПК України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.
Склад учасників розгляду спору визначається відповідно до ГПК України.
Господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними ГПК України.
Матеріали справи, в якій стороною є боржник, щодо майнових спорів з вимогами до боржника та його майна, провадження в якій відкрито до відкриття провадження у справі про банкрутство, надсилаються до господарського суду, в провадженні якого перебуває справа про банкрутство, який розглядає спір по суті в межах цієї справи.
Висновки: розгляд всіх майнових спорів, стороною в яких є боржник у справі про банкрутство, повинен відбуватися саме і виключно господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи.
Ключові слова: господарська юрисдикція, територіальна юрисдикція, спори у справах про банкрутство, розмежування судової юрисдикції, процедура банкрутства