Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 20 січня 2021 року
у справі № 815/3570/16
Адміністративна юрисдикція
Щодо обов’язку нараховувати та утримувати єдиний внесок із заробітної плати учнів, які проходять виробничу практику на підприємстві
Фабула справи: Державне підприємство «Іллічівський морський торговельний порт» (далі - ДП «ІМТМ») звернулося із позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби (далі - СДПІ) про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та податкової вимоги про сплату боргу (недоїмки).
Постановою окружного адміністративного суду в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Постановою апеляційного адміністративного суду скасовано постанову суду першої інстанції та ухвалено нову, якою позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення про застосування штрафних санкцій. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Мотивація касаційної скарги: ДП «ІМТМ» посилається на те, що оскільки учні, які проходять виробничу практику, не є штатними працівниками підприємства, то єдиний внесок на заробітну плату учнів, яка виплачується їм при проходженні виробничої практики, не нараховується та не утримується.
Правова позиція Верховного Суду: загальний порядок укладення трудового договору встановлено ст. 24 КЗпП України, якою, зокрема, передбачено укладення трудового договору, як правило, в письмовій формі.
Разом з тим, ст. 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» (далі - Закон №103) встановлено, що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний, і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Учні, слухачі професійно-технічних навчальних закладів, які проходять виробничу практику, не включаються до складу (списку) робітників підприємства, однак на них повною мірою розповсюджуються правила внутрішнього трудового розпорядку і положення інших внутрішніх актів і розпоряджень підприємства.
Крім того, п. 17 Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 1999 року №992 встановлено, що за фактично виконаний обсяг робіт учнями, слухачами за період виробничого навчання та виробничої практики відповідно до виробничих завдань, підприємство нараховує заробітну плату згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавок.
Нараховані учням, слухачам кошти переказуються для виплати на рахунок професійно-технічного навчального закладу або виплачуються їм безпосередньо підприємством не пізніше п'яти днів після виплати заробітної плати працівникам підприємства.
Ч. 9 ст. 9 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що обчислення і сплата єдиного внеску за працівників, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, здійснюються роботодавцями за рахунок сум, на які внесок нарахований.
Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, від 09.09.2013 №454 та від 14.04.2015 №435, передбачено, що звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (далі - Звіт) формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховується єдиний внесок соціальний внесок за тарифом 3,6%.
Висновки: нарахована заробітна плата учням, які проходять виробничу практику на підприємстві згідно з договором про навчально-виробничу практику, є базою нарахування єдиного внеску. При цьому, на підприємство покладається обов`язок нарахувати та утримати єдиний внесок із усієї суми нарахованої заробітної плати учня.
Ключові слова: порядок та підстави сплати ЄСВ, підстави виникнення трудових відносин, обов’язки податкового агента