Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 18 травня 2020 року
у справі № 753/14205/16-к
Кримінальна юрисдикція
Щодо підстав для перекваліфікації дій особи з ч. 1 ст. 286 КК України на ч. 2 ст. 286 КК України
ФАБУЛА СПРАВИ
За вироком місцевого суду ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК.
Апеляційний суд залишив вказаний вирок суду без зміни.
ККС ВС змінено вирок місцевого суду та ухвалу апеляційного суду у частині призначеного додаткового покарання.
ОЦІНКА СУДУ
У цьому кримінальному провадженні встановлено, що ОСОБА_1, керуючи технічно справним автомобілем, порушив вимоги п. 18.1 ПДР та виїхав автомобілем на пішохідний перехід. ОСОБА_1 не впевнився у відсутності пішоходів, які не закінчили рух та знаходилися на пішохідному переході, продовжив рухатися по нерегульованому пішохідному переході та вчинив наїзд на пішохода ОСОБА_2, яка рухалася по пішохідному переході зліва направо відносно руху автомобіля та мала перевагу в русі. Внаслідок наїзду пішохід ОСОБА_2 отримала тілесні ушкодження.
Орган досудового розслідування здійснив попередню кваліфікацію дій ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 286 КК на підставі, зокрема, висновку експерта, наданого за результатами первинної СМЕ, яка була проведена після ДТП.
Згідно з цим висновком потерпілій ОСОБА_2 у результаті ДТП було спричинено середньої тяжкості тілесні ушкодження за критерієм тривалості розладу здоров’я більше 21 доби. Однак ця кваліфікація органом досудового розслідування була змінена. Дії ОСОБА_1 було перекваліфіковано з ч. 1 на ч. 2 ст. 286 КК з урахуванням висновку комісійної СМЕ, яка була проведена через три роки після ДТП.
ВИСНОВКИ: незважаючи на те, що у висновку первинної судово-медичної експертизи встановлено, що потерпілій у результаті ДТП спричинено середньої тяжкості тілесні ушкодження, у ньому вказувалося, що хворобливі прояви в потерпілої (функціональні порушення у виді патологічної неврологічної симптоматики) продовжувалися. У зв’язку з тим, що після ДТП потерпіла упродовж тривалого часу продовжила лікування, вона звернулася з клопотанням про призначення комісійної судово-медичної експертизи, яка з урахуванням нових отриманих доказів та медичних документів дійшла висновку, що потерпілій у результаті ДТП було спричинено тяжкі тілесні ушкодження за критерієм втрати 45% працездатності. У зв'язку з цим потерпіла лікувалася стаціонарно, інвалідність ІІІ групи пов`язана саме з цими тілесними ушкодженнями. Таким чином, тяжкі тілесні ушкодження потерпілої перебувають у причинному зв’язку з ДТП, яка сталася з вини обвинуваченого, що є підставою для перекваліфікації його дій з ч. 1 ст. 286 КК на ч. 2 ст. 286 КК.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, правові наслідки проведення судової експертизи, склад злочину за ст. 286 КК України, завдана ДТП шкода, дослідження доказів судом