Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 02 грудня 2020 року
у справі № 826/14061/18
Адміністративна юрисдикція
Щодо підстав скасування права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду в постановах
від 26.06.2018 у справі № 826/20445/16
від 22.01.2019 у справі № 826/17907/17
від 31.07.2019 у справі № 813/3354/18
від 28.02.2020 у справі № 817/715/16
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю міської ради (далі - Інспекція ДАБК), Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - ДАБІ), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідачів - Приватне підприємство "Нерухомість Ірпеня", у якому просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ Інспекції ДАБК «Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт»;
- зобов'язати ДАБІ поновити реєстрацію декларацій про початок виконання будівельних робіт.
Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, позов задоволено повністю.
Мотивація касаційної скарги: Приватне підприємство "Нерухомість Ірпеня" вважає, що виявлення факту подання недостовірних даних і встановлення під час перевірки порушень - це дві окремі самостійні підстави для скасування декларацій.
Правова позиція Верховного Суду: ч. 2 ст. 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон №3038-VI) передбачено, що у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень реєстрація такої декларації, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягають скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування декларації чи права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово повідомляє замовника протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Судова колегія звертає увагу на те, що відповідно до п. 7 Порядку № 553 окремою та самостійною підставою для проведення позапланової перевірки є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
За приписами ч. 7 ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" декларацію про початок виконання будівельних робіт може бути скасовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі: 1) подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт; 2) отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою; 3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до абз. 6 п. 15 Порядку «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» від 13.04.2011 № 466 у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання наведених у надісланому повідомленні недостовірних даних, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягає скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Абз. 7 цього ж пункту передбачено, що право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, також може бути скасовано відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі встановлення під час проведення перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Висновки: право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути скасовано відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю виключно за наявності однієї з підстав, наведених у ст.ст. 35, 36 та 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 15 Порядку «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» від 13.04.2011 № 466. При цьому, однією з підстав для скасування відповідного права є виявлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень або наведення недостовірних даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих та будівельних робіт. Тобто виявлення вказаних порушень здійснюється саме під час проведення перевірки суб'єкта містобудівної діяльності.
Ключові слова: протиправне скасування декларацій, порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, темпоральна дія законодавчих актів