Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 28 вересня 2020 року
у справі № 922/4073/19
Господарська юрисдикція
Щодо надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду в постанові
від 29.05.2020 у справі № 922/2843/19
Фабула справи: міська рада звернулась з позовом до ТОВ "Євро-Лайн" про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ТОВ "Євро-Лайн" без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї земельної ділянки зберегло у себе кошти у розмірі плати, які б мало заплатити за користування земельною діяльною та зобов`язане повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, позов задоволено частково, стягнуто з ТОВ "Євро-Лайн" на користь міської ради безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати на загальну суму 348 073,86 грн за період з 01.01.2018 по 21.08.2019. В частині стягнення суми безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати на загальну у розмірі 244 583,91 грн за період з 01.12.2016 по 31.12.2017 - у позові відмовлено.
Мотивація касаційної скарги: міська рада зазначає, що під час ухвалення оскаржуваних рішення та постанови судами неправильно застосовано та порушено положення ЦК України (зокрема, ст.ст. 1212, 1214), ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» та ст. 236 ГПК України.
На підтвердження своєї позиції позивач посилається на правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 29.05.2020 у справі № 922/2843/19.
Правова позиція Верховного Суду: нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями п. 288.5.1 ст. 288 ПК України
Відповідно до ч. 2 ст. 20 та ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
З наведених норм законодавства не вбачається можливості визначення даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки в інший спосіб, ніж шляхом оформлення витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, тому необґрунтованими є будь-які розрахунки, зроблені за відсутності такого витягу, а також доводи про необов`язковість витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель для розрахунку розміру орендної плати.
Вказаний висновок узгоджується з усталеною практикою Верховного Суду, яким неодноразово зазначалося, що при стягненні безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, нарахування мають здійснюватися позивачем не самостійно (шляхом арифметичного розрахунку без проведення нормативної грошової оцінки землі), а виключно на підставі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (постанови Верховного Суду від 12.06.2019 у справі № 922/902/18, від 08.08.2019 у справі № 922/1276/18, від 01.10.2019 у справі № 922/2082/18, від 06.11.2019 у справі № 922/3607/18).
Разом з тим, Верховний Суд не погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про обґрунтованість розрахунку позивачем суми безпідставно збережених коштів у сумі лише за період з 01.01.2018 по 21.08.2019 за обставин надання міською радою витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 10.12.2018 № 1705 та від 26.06.2019 № 11477 і ненадання нею витягів за попередній період (з 01.12.2016 по 31.12.2017).
Витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв`язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.
Суд вважає помилковими доводи судів попередніх інстанцій про те, що за період з 01.12.2016 по 31.12.2017 міська рада не надала до суду належних доказів на підтвердження здійсненого розрахунку, а саме витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Висновки: чинне земельне законодавство, в тому числі ст. 20 Закону України "Про оцінку земель", не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі.
Ключові слова: неправомірне використання земельних ресурсів, користування земельною ділянкою без правової підстави, розрахунок розміру заподіяної шкоди, спори за участю ОМС