Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 10 вересня 2020 року
у справі № 916/1777/19
Господарська юрисдикція
Щодо права сторін договору пов'язувати період нарахування пені з вказівкою на подію, яка має неминуче настати
Аналогічна правова позиція висловлена
Верховним Судом в постанові
від 21.06.2017 у справі № 910/2031/16
та Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду в постанові
від 10.04.2018 у справі № 916/804/17
Фабула справи: ТОВ «Промелектроніка» звернулося з позовом до державного підприємства «Одеський авіаційний завод» (далі - ДП «Одеський авіаційний завод») про стягнення 1 139 390,97 грн. заборгованості, з них: 787 596,59 грн. пеня, 81 400,14 грн. - 3% річних, 270 394,24 грн. інфляційні втрати.
Рішенням господарського суду у задоволенні позову відмовлено повністю, з посиланням на недоведеність позивачем обставин порушення відповідачем умов договору, за відсутності у матеріалах справи актів приймання - передачі продукції, складених відповідно до умов договору, що свідчить про ненастання у відповідача обов'язку з оплати отриманої продукції.
Постановою апеляційного господарського суду рішення місцевого господарського суду зі справи скасовано, ухвалено нове рішення про часткове задоволення позову. Стягнуто з відповідача на користь позивача 182 574,81 грн. пені, 81 400,14 грн. - 3% річних, 270 394,24 грн. інфляційних втрат. В іншій частині позову відмовлено. Стягнуто з відповідача на користь позивача 17 090,86 грн. судового збору за подання позову, 25 636,30 грн. судового збору за подання апеляційної скарги, 9800,00 грн. витрат на правничу допомогу в суді апеляційної інстанції.
Мотивація касаційної скарги: ТОВ «Промелектроніка» посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права.
Правова позиція Верховного Суду: за змістом положень ч.ч. 4,6 ст. 231 ГК України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. Розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Відповідно до ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Наведеною нормою передбачено період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконане; законом або укладеним сторонами договором може бути передбачено більшу або меншу тривалість цього періоду. Його перебіг починається із дня, наступного за останнім днем, у який зобов`язання мало бути виконано, і початок такого перебігу не може бути змінений за згодою сторін.
Висновки: встановивши розмір, термін і порядок нарахування штрафних санкцій за порушення грошового зобов'язання, законодавець передбачив також і право сторін врегулювати ці відносини у договорі. Тобто сторони мають право визначити у договорі не лише інший строк нарахування штрафних санкцій, який обчислюється роками, місяцями, тижнями, днями або годинами (ч. 1 ст. 252 ЦК України), а взагалі врегулювати свої відносини щодо нарахування штрафних санкцій на власний розсуд (ч. 3 ст. 6 ЦК України), у тому числі, мають право пов`язувати період нарахування пені з вказівкою на подію, яка має неминуче настати (фактичний момент оплати).
Ключові слова: наслідки порушення зобов’язання, розсуд сторін при укладенні договору, процедура нарахування та стягнення пені