Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 27 червня 2018 року
у справі № 905/2130/17
Господарська юрисдикція
Щодо вчинення виконавчого напису нотаріусом за документами, які не можуть бути розцінені, як підтвердження безспірності заборгованості боржника
Фабула справи: ТОВ "Електросталь" звернулося до суду з позовом до ПАТ "ВТБ Банк", у якому просив визнати виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню.
Суд першої інстанції задовольнив позов Суд апеляційної інстанції залишив рішення суду першої інстанції без змін. Судові рішення мотивовано тим, що виконавчий напис вчинено за документами, які не можуть бути розцінені, як підтвердження безспірності заборгованості боржника та прострочення ним виконання зобов'язання.
Мотивація касаційної скарги: ПАТ "ВТБ Банк" посилається на те, що судами не враховано тієї обставини, що нотаріус відповідно до вимог законодавства при вчиненні нотаріальних дій не перевіряє безспірність заборгованості, не встановлює права та обов'язки учасників правовідносин, а лише перевіряє наявність документів, за якими стягнення проводиться у безспірному порядку, які і було надано відповідачем для вчинення виконавчого напису.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ст.ст. 87, 88 Закону України "Про нотаріат" для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року.
П.2 Переліку встановлено, що для одержання виконавчого напису за кредитними договорами, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов'язаннями, додаються: оригінал кредитного договору; засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.
Виконавчий напис може бути вчинений нотаріусом лише у випадку наявності документів, які підтверджують безспірність боргу боржника перед стягувачем, який виник на підставі певного зобов'язання.
На час вчинення нотаріусом виконавчого напису між сторонами існував спір щодо стягнення з позивача на користь відповідача заборгованості за Кредитним договором за період 2014-2015 роки, встановлення обставин і вирішення позову щодо якої безпосередньо впливає на висновок про наявність і розмір заборгованості позичальника перед банком за період з 01.09.2016 по 01.06.2017 в силу положень ст.ст. 1048, 1050, 1054, 1056-1 ЦК України.
За таких обставин, надані приватному нотаріусу документи за своїм характером та змістом не є документами, які підтверджують безспірність боргу ТОВ "Електросталь" перед відповідачем, у тому числі з огляду на те, що на момент вчинення виконавчого напису нотаріуса існував спір щодо суми заборгованості позивача перед відповдіачем, зокрема щодо розміру процентів, наявності підстав для дострокового повернення кредиту.
Висновки: безспірним є борг боржника, з яким останній погоджується, що відповідно виключає можливість спору зі сторони боржника щодо її розміру, строку, за який вона нарахована, тощо, а відтак і документи, які підтверджують її безспірність, і на підставі яких нотаріусами здійснюються виконавчі написи, мають бути однозначними, беззаперечними та такими, що містять вираз волі стосовно наявності певного боргу не тільки кредитора, а й самого боржника, або ж підтверджують наявність у боржника перед кредитором боргу саме в такому розмірі.
Ключові слова: стягнення заборгованості нотаріусом, виконавчий напис нотаріуса, безспірний борг, безспірність заборгованості, стягнення у безспірному порядку