Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 30 червня 2020 року
у справі № 826/14823/16
Адміністративна юрисдикція
Щодо умов звільнення державного службовця у зв’язку з порушенням присяги
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби (далі - ОДПІ), Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України), в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ ДФС України «Про накладення дисциплінарного стягнення»;
- поновити ОСОБА_1 на публічній службі, а саме: на посаді начальника ОДПІ;
- стягнути з ДФС України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що його, в порушення положень ч. 3 ст. 40 КЗпП України, звільнено з роботи у період перебування у відпустці та у період його тимчасової непрацездатності.
Позивач вважає, що положення Закону України «Про державну службу», на які посилається дисциплінарна комісія, не містять таких дисциплінарних проступків як несумлінне виконання посадових обов’язків, неналежний контроль та організацію роботи підпорядкованих підрозділів, невиконання доручень керівництва; твердження про порушення позивачем Присяги державного службовця під час винесення оскаржуваного наказу відповідачами не розкрито.
Окружний адміністративний суд позовні вимоги задовольнив. Апеляційний адміністративний суд підтримав позицію суду першої інстанції та за результатом апеляційного перегляду залишив рішення суду першої інстанції без змін.
Мотивація касаційної скарги: ОДПІ вказує, що наказ ДФС України «Про накладення дисциплінарного стягнення» прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства та скасуванню не підлягає.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ст. 14 Закону України "Про державну службу" дисциплінарні стягнення застосовуються до державного службовця за невиконання чи неналежне виконання службових обов’язків, перевищення своїх повноважень, порушення обмежень, пов’язаних з проходженням державної служби, а також за вчинок, який порочить його як державного службовця або дискредитує державний орган, в якому він працює.
При цьому в п. 6 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про державну службу" визначено не окремий вид відповідальності державних службовців за порушення Присяги, а спеціальну підставу для припинення державної служби, що відбувається у формі звільнення.
В силу ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державну службу" присяга державного службовця полягає в обов’язку вірно служити народові України, суворо дотримуватися Конституції та законів України, сприяти втіленню їх у життя, зміцнювати їх авторитет, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, з гідністю нести високе звання державного службовця, сумлінно виконувати свої обов’язки.
Порушення Присяги слід розуміти як скоєння державним службовцем проступку (вчинку) проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов’язкам, підриває довіру до нього як до носія влади, що призводить до приниження авторитету державного органу та унеможливлює подальше виконання ним своїх обов’язків.
Припинення державної служби за порушення Присяги є найсуворішою санкцією відповідальності державного службовця, який вчинив діяння, несумісне з посадою. Тому рівень юридичних гарантій захисту прав зазначеної особи в процедурах вирішення питань застосування такої відповідальності має бути не меншим, ніж під час звільнення з державної служби за вчинення дисциплінарного правопорушення, з дотриманням порядку та строків притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Висновки: звільнення за порушення Присяги може мати місце лише тоді, коли державний службовець скоїв проступок проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов’язкам, підриває довіру до нього як до носія влади, що призводить до приниження державного органу та унеможливлює подальше виконання ним своїх обов`язків.
Державний службовець, який вчинив дисциплінарний проступок, не може бути звільнений за порушення Присяги, якщо цей проступок не можна кваліфікувати як порушення Присяги.
Ключові слова: дисциплінарне провадження, порушення дисциплінарної справи, достатні підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності