Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 23 червня 2020 року
у справі № 638/5483/17
Адміністративна юрисдикція
Щодо юрисдикції спору про оскарження дій із зняття особи та його родини з квартирного обліку
Аналогічні правові позиції висловлені
Великою Палатою Верховного Суду у постановах
від 18.04.2018 № 806/104/16
від 20.09.2018 № 815/2551/15
від 13.02.2019 № 826/19681/16
від 19.06.2019 № 826/7399/1
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати дії начальника Харківського Національного університету Повітряних Сил імені І. Кожедуба, начальника Квартирно-експлуатаційного відділу м. Харкова Міністерства оборони України протиправними щодо зняття його та його родини з квартирного обліку у Харківському гарнізоні; зобов`язати відповідачів відновити його на квартирному обліку в загальній черзі отримання житла з 12.09.1994р., в першочерговій черзі з 16.08.2011р., та в списку позачергового отримання житла з 20.09.2011р. для отримання житла або отримання компенсації.
Ухвалою районного суду, яка залишена без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду, провадження у справі закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України (справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства).
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 зазначає, що суди першої та апеляційної інстанцій незаконно та необґрунтовано визначили предмет спору та дійшли висновку, що у справі існує житловий спір про зняття з квартирного обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов та про зобов`язання взяття на квартирний облік, в той час як позов поданий про визнання протиправними дій саме суб`єктів владних повноважень та зобов`язання вчинити дії саме посадових осіб.
Правова позиція Верховного Суду: до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу (як правило майнового) конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Висновки: як встановлено матеріалами справи, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом, направленим на поновлення порушеного відповідачами права на отримання житла.
Отже, цей позов поданий на поновлення прав позивача у сфері житлових відносин.
Оскільки спірні правовідносини пов`язані із захистом порушених житлових прав позивача та його родини, суди першої та апеляційної інстанцій обгрунтовано дійшли висновку, що цей спір не є публічно-правовим і має вирішуватися судами за правилами ЦПК України.
Ключові слова: зняття з квартирного обліку громадян, поліпшення житлових умов, зобов'язання взяти на квартирний облік